На снимката: Салман Рушди
На снимката: Салман Рушди

Писателят Салман Рушди вероятно ще загуби окото си. Той е и с прекъснати нерви на ръката и с поражения по черния дроб вследствие на нападението с нож вчера. Това съобщи импресариото му Андрю Уайли, цитиран от Ройтерс. Той добави, че Рушди е поставен на апаратно дишане.

Рушди бе намушкан вчера в шията и торса, докато бе на сцената по време на събитие в културен център в северозападната част на щата Ню Йорк, припомня Франс прес.

Междувременно полицията в щата Ню Йорк идентифицира самоличността на заподозрения за нападението срещу писателя Салман Рушди като 24-годишен мъж от Ню Джърси, предаде Ройтерс.

На брифинг за медиите бе съобщено, че той се казва Хади Матар и е разполагал с пропуск за събитието, на което беше нападнат Рушди. Предполага се, че е действал сам, но въпреки това ще бъдат направени допълнителни проверки, за да е сигурно, че няма съучастници.

От местопрестъплението е иззета раница, полицията е поискала и поредица заповеди за претърсване.

Органите на реда посочиха, че хора от публиката в залата са повалили заподозрения на земята, след което той е бил задържан от полицията.

Нападението срещу писателя Салман Рушди е ужасяващо, заяви съветникът на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан, цитиран от Ройтерс.

Репортер на Асошиейтед прес се оказал по случайност на мястото на събитието

Репортерът Джошуа Гудман, който е кореспондент на Асошиейтед прес за Латинска Америка и живее в Маями, присъствал на лекцията на Салман Рушди вчера, когато писателят бил нападнат и намушкан с нож на подиума. Гудман е един от общо 13 души, дошли със семействата си и наели къщи на територията на комплекса за седмица.

„Не можех да повярвам какво се случва, само така мога да го опиша“, каза Гудман. „Това беше последното място на света, на което очакваш да се случи подобно нещо.“
Институтът е на над един век и се намира на повече от час от най-близкия голям град Бъфало, щата Ню Йорк. Комплексът на института е с възможностите, които предоставя за уединение през лятото за духовни размисли или за образователни цели като летни лагери.

Беседата с Рушди, рекламирана като лекция с фокус върху темата за важността на това преследваните писатели да имат място за работа, била обявена като един от акцентите в тазседмичната програма на института. Гудман дошъл в открития амфитеатър малко преди началото на събитието.

„Заплахите срещу Рушди – за чиято глава е обявена награда от 3 милиона долара и който прекарва години наред, укривайки се – не са забравени“, каза Гудман.

Рушди седнал и тъкмо бил представен, когато нападателят се качил на подиума и го атакувал. От мястото, където бил, Гудман не можел да види със сигурност дали бият, или намушкват Рушди с нож, докато не видял кръвта. Когато на мястото нахлул полицай с полицейско куче и се затичал към подиума, Гудман разбрал какво става и превключил на репортерски режим.

Едва след час работа Гудман осъзнал, че това е било едно от най-ужасните неща, на които е ставал свидетел в живота си. „Беше извършено толкова хладнокръвно и толкова целенасочено“, каза той.

Консерваторски издания в Иран приветстваха атаката срещу Салман Рушди

Основният ирански всекидневник, ултраконсерваторският в. „Кайхан“, приветства атаката срещу автора на „Сатанински строфи“ Салман Рушди и изрази адмирациите си към нападателя, предаде Франс прес.

„Браво на този смел и съвестен мъж, който атакува Салман Рушди, който е един отстъпник и покварен човек“, написа „Кайхан“.

Повечето ирански медии окачествяват Рушди като „отстъпник“, както го наричат и иранските власти.

„Целуваме ръцете на човека, който порази с нож шията на Божия враг“, се казва още в текста на иранското издание.

Всекидневникът „Иран“ пък пише, че е била поразена „шията на дявола“.

Понастоящем иранските власти официално не са коментирали нападението срещу 75-годишния интелектуалец. Някои ирански представители обаче, като например преговарящият по ядрените въпроси Мохамад Маранди, изразиха мненията си във връзка с нападението.

„Няма да роня сълзи за един писател, който говори с безкрайна омраза и неприязън за мюсюлманите и исляма“, написа Маранди в Туитър.

„Шарли ебдо“ осъди атаката срещу Салман Рушди

Френското сатирично издание „Шарли ебдо“ изрази възмущението си от нападението срещу писателя Салман Рушди, предаде Франс прес.

През 2015 г. редакцията на изданието стана мишена на терористичен акт, извършен от симпатизанти на „Ислямска държава“, в който загинаха 12 души, сред които много членове на редакционния екип.

„Нищо не оправдава издаването на една фетва, на една на смъртна присъда“, се казва в коментар на „Шарли ебдо“. В редакционна статия Рис, който е главен редактор на изданието и един от малкото оцелели в атентата от 2015 г., разкритикува остро „посредствените религиозни лидерчета, които са кръгла нула в интелектуален план и които често пъти са невежи в културен план“ и които сега атакуват свободата на мисълта и на словото, защото тези две неща са заплаха за влиянието и въздействието, което тези хора имат върху съзнанието на последователите си.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук