италианците, българите и гърците

Италианците, българите и гърците са с най-кратък трудов живот, отчита Евростат. 30,7  години, за да се пенсионира, трябват на 15 годишен италианец, за българина  статистиката засича 32,1 години трудов живот, почти толкова излиза продължителността на трудовата кариера преди пенсиониране в Гърция – 32, 3 години. Анализираните данни са от 2015г.

В източната и южната част на Европа хората работят средно между 30 и 33 години, докато в северната част на континента средната продължителност на трудовия живот се оказва по-дълга (37-40 години).

Най-дълго работят шведите (41,7 години), следвани от холандците (39,9 години), а най-кратко италианците(30,7), следвани от българите с 32,1 години.

Географското разпределение се нарушава единствено от естонците, които работят средно по 37,2 години (най-дългият трудов живот в източната част на Европа), и Белгия, където средната продължителност на трудовия живот е 32,6 години.

Значителните разлики в пенсионната възраст между мъжете и жените в много държави правят значителни разлики между продължителността на трудовия живот при двата пола.

Най-равностойно работят мъжете и жените във Финландия, където разликата в продължителността на трудовия живот е едва 1 година, а най-голяма е разликата между половете в Малта – 13,2 години. Жените в Малта работят средно едва 26,2 години.

В Италия разликата между половете е 9,7 години, в Ирландия – 8,2, като най-вероятно в тези държави освен разликите във възрастта за пенсиониране се намесват и други, най-вече културни фактори.

Няма страни, в които жените да работят по-дълго от мъжете, а изводите за разпределението по страни важат и при разбивките по пол.

През годините, за които Евростат изчислява показателя, в България продължителността на трудовия живот е нараснала с 3,1 години (от 29 години през 2000 г. до 32,1 години през 2015 г.), като  темп на ръст е малко по-бърз от средния за ЕС.

В България се наблюдава относително малка разлика между дължината на трудовия живот между мъжете и жените – едва 2,6 години в края на разглеждания период, като с годините разликата намалява.

Крайната цел на пенсионната реформа у нас е да се достигне 65 г. възраст за пенсиониране и при жените, и при мъжете. Това трябва да стане през 2029 г. за мъжете, а през 2037 – и за жените. Стажът през 2027 г. ще стане 37 г. за жените и 40 за мъжете и няма да расте повече, поне по сега известните намерения.

Експертите в евростатистиката посочват, че продължителността на трудовия живот е добър измерител на способността на дадена страна да се справя със застаряването на населението (и съответно да поддържа икономическата си активност) въпреки спада на раждаемостта и в Европа.

Колко дълго работят мъжете и жените в отделните страни се приема и като знак за качеството на здравната система, има зависимости и от навиците на населението, тъй като запазването на добро здраве за по-дълго време е сред ключовите фактори за задържането на активните на пазара на труда, обръща внимание анализът на конкретните данни на Евростат

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук