обир

Киноиндустрията е създала много филми, в които виждаме крадци, често симпатични, да правят остроумни „удари“, вследствие на което отнасят огромни суми и завършват или на някой плаж с коктейл в ръка, или зад решетките – на кой каквото му се падне. Оказва се, че реалността по нищо не отстъпва на филмовите сценарии и предлага някои много бомбастични обири, които дори надхвърлят въображението на кинотворците. Ето и най-големите кражби в историята:

Обирът на бижута в Хотън Гардън

През 2016 година 7 старци на обща възраст 443 година бяха осъдени за проникване в хранилището за ценности в Хотън Гардън, Лондон, при една от най-дръзките кражби в историята.

Хотън Гардън
„Героите“ от обира в Хотън Гардън

Ръководени от 76-годишния Брайън Рийдър, другите закоравели крадци, замесени от десетилетия преди това в множество кражби, използвали асансьорната шахта, за да се приближат до подземната укрепена зала за съхранение. След това пробили половин метър бетон, за да се доберат до хранилището.

Хотън Гардън

Стойността на откраднатите вещи е около 200 милиона британски лири и въпреки че „старите пушки“ били окошарени, почти нищо от това, което завлекли, не е било възстановено.

Обирът в Бостънския музей

Очевидно отзовавайки се на сигнал за помощ, двама мъже, предрешени като полицаи, били пуснати в Бостънския музей „Изабела Стюърт Гарднър“.

След като бързо сломили съпротивата на пазачите, те прекарали цял час в тарашене на музея, преди да се ометат с 13 шедьовъра на изкуството на оценъчна цена общо около половин милиард долара – най-голямата досега кражба на частна собственост. Между откраднатите експонати били картина на Рембранд, няколко на Дега и една от 34-те в целия свят картини на Вермеерс.

Рамките на откраднатите картини продължават да стоят празни

Никой не бил арестуван за това деяние и нищо от откраднатото не е възстановено. Рамките, от които са изрязани картините, и до днес стоят празни на стените на музея.

Кражбата на скъпоценностите на Британската корона

През 1671 година англо-ирландският авантюрист полковник Томас Блъд спечелил доверието на управителя на съкровищницата в лондонската кула Тауър, дегизирайки се като свещеник и водейки проститутка в ролята на негова съпруга.

След няколко посещения Блъд убедил управителя да го допусне, заедно с трима съучастници, в хранилището със скъпоценностите. След това зашеметил и вързал човека. За да скрие лесно предметите, той срязал кралския скиптър през средата и сплескал Короната на Свети Едуард /с която се правят коронясванията на английските монарси/ с дървен чук. Един от другите скрил кралското златно кълбо в панталоните си. Откраднатите регалии били практически безценни.

Британската корона
Британската корона

Последвало хаотично измъкване, в което скиптърът бил изтърван, един пазач – застрелян, а самият Блъд бил задържан, когато короната изпаднала от наметалото му. Доведен окован във вериги пред Чалз II, той най-изненадващо бил помилван и дори получил малко земя в Ирландия.

Руските хакери

Между 2014 и 2016 година кръг от руски хакери откраднаха приблизително 650 милиона лири от банки из целия свят.

Използвайки малуеър и крадени данни за хакване на банковите системи, те изучили операциите и практиките на банките, трансферирали пари към фалшиви сметки и дори програмирали банковите компютри да изпращат пари в определено време.

Без да точи повече от 80 милиона лири от една и съща цел, бандата обра повече от 100 банки в 30 държави и остава на свобода и досега.

„Розовите пантери“

Отговорна за серия от много дръзки кражби, бандата „Розовите пантери“ надминаха себе си в акцията, в която четирима мъже, облечени като жени, щурмуваха специалния бижутериен склад на Хари Уинстън в Париж. След като събрали клиентите и персонала в един ъгъл, те изпотрошили витрините, зад които били изложени ценностите, и избягали с диаманти на стойност около 85 милиона лири.

Изображения от охранителни камери, показващи обири на „Розовите пантери“

4 години по-късно самотен обирджия с бейзболна шапка и шал около лицето си влязъл на изложението на диамантена къща „Левиев“ в хотел „Карлтън“ в Кан и успя в може би най-голямата самостоятелна кражба на бижута да отмъкне скъпоценности за 110 милиона лири. Отново „Розовите пантери“ бяха заподозрени, че стоят зад обира.

Обирът на влака за Уилкокс

Обирът на влака на „Юниън пасифик“ от групата на Бъч Касиди „Банда Дупка в стената“ е може би най-култовата кражба в Стария Запад. Двама „стрелочници“ спрели влака  насред Уайоминг, след което бандата взривила с динамит вагона, съдържащ сейфа, взривила и релсите, за да не бъде преследвана, и след това – самия сейф.

Разбойниците избягали на коне, като отнесли 50 000 долар, чиято равностойност днес е 7 милиона. Те използвали подготвени предварително отпочинали коне из целия си маршрут за бягство, за да не бъдат настигнати.

Бандата от обира на влака

Банкноти с видим белег от изгоряло на единия ъгъл се появявали в обръщение години по-късно чак до Ню Йорк и Ню Мексико.

Саддам Хюсеин и Кусай Хюсеин

Най-голямата банкова кражба на пари наведнъж за всички времена е извършена ден преди силите на коалицията да навлязат в Ирак през 2003 година. Тогава Саддам Хюсеин изпратил своя син Кусай до централната банка на Ирак с написана на ръка бележка да изтегли всичко налично в кеш от банката.

Саддам Хюсеин
Саддам Хюсеин

Кусай отнесъл около 1 милиард долара в банкноти по 100 в контейнери, за натоварването на които му потрябвали три камиона.

Кусай Хюсеин
Кусай Хюсеин

Приблизително 650 милиона долара от тези пари по-късно са намерени от войниците на САЩ скрити в стените на един от дворците на Саддам. Въпреки че двамата синове на диктатора бяха убити, а самият той – заловен и екзекутиран, повече от една трета от откраднатите пари никога не бяха намерени.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук