Корнелия Нинова
На снимката: Председателят на БСП Корнелия Нинова

Лидерът на БСП Корнелия Нинова прочете декларация от името на група, в която защити Елена Йончева, срещу която прокуратурата повдигна обвинени за пране на пари.

„За 5 години никой около разследването за КТБ не е чувал за името на Елена Йончева. Стои въпросът – защо сега? Защото е политически процес, а не наказателен!“, обяви Нинова от парламентарната трибуна.

Нинова смята, че обвинението срещу Йончева е „репресия заради смелостта ѝ да изнася случаите на кражби“ при управлението на страната.

Лидерът на социалистите припомни, че с писмо е настояла държавното обвинение да оповести имената на българските политици, за които има доказателства, че са били свързани с КТБ, но нито един от тях не е обявен публично. Тя отново подчерта, че цялата ПГ на „БСП за България“ застава зад Елена Йончева и дори ще потърси международна подкрепа чрез писма до посолствата на държавите от ЕС, Международната и Европейската федерации на журналистите и „Репортери без граници“.

„Можем заедно не само да осъдим авторитарния режим на Борисов в България, можем заедно да го отхвърлим“, обяви в края на изказването си Корнелия Нинова, което предизвика реакции в залата.

От името на ГЕРБ отговори депутатът Александър Иванов

„Не бива Народното събрание да се използва за трибунал, има си съд и прокуратурата. Моля да обръщате внимание на изказванията от тази трибуна, да не се използват епитети по управлението“, призова той председателстващия заседанието Емил Христов.

Това предизвика недоволството на социалистите. Георги Свиленски от БСП попита:

„Как може депутат от мнозинството да определя какво да говори председателят на опозицията? Председателят на парламентарната група има право да говори каквото иска, когато иска и както иска“, категоричен бе Свиленски.

След него се изказа лидерът на „Воля” Веселин Марешки:

„Тя да говори от името на БСП, не от името на ДПС и ВОЛЯ“, призова той.

Напрежението в залата се повиши още повече, когато на парламентарната трибуна се качи депутатът от ГЕРБ Спас Гърневски.

„Нямате право да давате думата на крадците да викат: „Дръжте крадеца“, заяви той, което даде повод на депутатите от опозицията да поискат от председателстващия заседанието да му наложи наказание. Такова обаче не последва.

„Водя заседанието и преценявам кой как се е изказал. По никакъв начин не ограничих никой от изказващите се. Спазил съм задълженията си съгласно правилника да дам възможност на всеки народен представител да изрази мнението си“, защити действията си зам.-председателят Емил Христов. Той обяви, че все пак ще изгледа записа от заседанието и тогава ще вземе окончателно решение за това дали налагането на наказание е необходимо.

Припомняме, че по-рано тази седмица Елена Йончева получи обвинение за пране на пари в качеството й на собственик и управител на дружеството „Офроуд“. Разследването е по сигнала на Делян Добрев от ГЕРБ.

През януари 2018 г. по време на дебатите за вота на недоверие за корупцията той каза, че фирма на Йончева е влязла в съдружие с офшорна компания, която от своя страна е свързана с друга, през която са преминавали средства на КТБ.

Според сигнала „Офроуд“, чиито сметки са били в КТБ, е дружество на Йончева и регистрираната на Британските Вирджински острови „Далий трейдинг лимитид“. До сметката е имала достъп единствено Елена Йончева.

Депутатът от БСП Елена Йончева от своя страна нарече обвинението абсурдно и обясни, че става дума за периода 2012-2014 г., когато, работейки за ТВ7, е заснела поредица от документални филми за войната в Сирия, за Турция, за Украйна и гражданската война и др. Тя обяснява, че предложението да сключи съдружие с офшорната фирма е дошло от страна на ТВ7, а целта била да финансира закупуването на техника и излъчването на филми.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук