Парламентът да даде възможност на министъра на здравеопазването да командирова медицински специалисти от едни болници към други, за да се подпомагат най-затруднените лечебни заведения. Предложението е на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Натиск върху здравната система

На брифинга на Националния оперативен щаб стана ясно, че натискът върху болниците е изключително сериозен, особено в София, където има най-много заразени хора.

Много е лесно на фона на 3 200 души, които се лекуват в болници, да намериш трима, при които е имало забавяне на линейката и не е имало навременно приемане в болницата“, коментира Кунчев.

И добави:

„Прави ми впечатление едно нещо и във вестниците, и в социалните мрежи: налагането на някакъв извод за тотален хаос в системата. Ако твърдя, че всичко е идеално и всеки получава абсолютно навременна помощ на секундата, сигурно няма да съм прав, но нека да погледнем цифрите. В момента в болниците в България се лекуват 3 200 души. Те получават пълната медицинска помощ, включително лечебните препрати, които получават болните в целия свят“, посочи Кунчев.

Нова фаза на пандемията

„Навлизаме в изключително сериозна фаза на епидемията“, каза от своя страна министър Костадин Ангелов. Той  посочи, че най-важната мярка е „да проявим разум и да мислим за близките и познатите си, а най-ефективната мярка е носенето на маска на закрито“.

„Ситуацията в страната: от началото на седмицата до момента излекуваните пациенти с положителен тест за коронавирус са 1417. От миналата седмица до този момент, излекуваните в България са 2788. В лечебните заведения са настанени 3191 пациента, 239 от тях в интензивни отделения. Заетостта на леглата на национална база от разкритите легла е приблизително около 30%, а в интензивните отделения – около 20%. Лекарите в страната положителни до момента са 2 664. В момента активните случаи са 1 276, от които 90 са в лечебни заведения. Само 7 са в интензивните структури“, заяви той.

„Най-важното нещо е съзнанието, което българските граждани проявяват, и разумът, който в момента надделява и спазването на противоепидемичните мерки. Най-ефективната мярка от всички е носенето на маска на закрито – това е мярката, която спасява човешкия живот. Следващата мярка е физическата и социалната дистанция. Препоръчваме на гражданите да избягват събирания и струпвания на публични места, да ограничат пътуванията, ако те не са необходими“, допълни здравният министър.

Нови мерки

Доц. Кунчев заяви, че предложи нови мерки на правителството с цел да се ограничи разпространението на вируса.

Обмисля се затваряне на заведенията.

„Мисля, че можем да обобщим няколко предложения, аз съм ги обобщил в 7 точки с две предложения. Очевидно е, че ще трябва да удължим мерките и след 12 ноември, когато свършва действието на сега действащата заповед на здравния министър, като всички предвидени мерки трябва да останат минимум до края на ноември, а най-вероятно, ако така се развиват нещата, и за по-дълъг период. Мисля, че е време да помислим за ограничаване на работата и на заведенията, които не затворихме досега. Това са различните предлагащи храна: ресторанти, кафетерии и т.н. да бъде ограничено до 22.00 или 23.00 ч. Това е една от мерките, които са приложени почти навсякъде в Европа и очевидно дава някакъв, макар и не кой знае какъв огромен резултат. Опитваме се от много мерки с малки ефекти да получим големия ефект“, допълни той.

Препоръчва се и дистанционно обучение.

„Специална препоръка към МОН: на този етап вече считаме, то и сега става. Знаете, че в момента на база на изработените критерии всяко училище има право да поиска от министъра преминаване в дистанционна форма на обучение. Само че при тези данни за 25 от 28-те области мисля, че е редно това да става на по-широка основа за цели области в групата от 5-и до 12-и клас. По същия начин да се преустановят всякакви извънкласни дейности и занимания на учениците, ако са извън рамките на паралелката, като това да важи и за учениците от 1-ви до 4-ти клас, тоест за всички обучаващи се“, допълни доц. Кунчев.

Друго предложение, което доц. Кунчев прави, е ограничаване на присъствената работа в офисите до максимум 50 %.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук