На снимката: Доналд Тръмп

Изглежда, че администрацията на президента Доналд Тръмп се руши на фона на оставките и нарастващите искания за неговото отстраняване или оставка, оставащи само 12 дни в неговия мандат.

Законодателите от двете страни на разделителната линия обвиняват Тръмп за бунтовете в Капитолия, при които загинаха петима души, включително полицейският служител на Капитолия Брайън Синик, и поискаха или нов импийчмънт, или отстраняването му от длъжност чрез 25-ата поправка.

Оставки в управлението

Секретарят по образованието Бетси ДеВос и секретарят по транспорта Илейн Чао подадоха оставки в четвъртък, ставайки най-високопоставените членове на администрацията, напуснали досега.

Бившият началник на кабинета на Белия дом Мик Мълвейни подаде оставка от поста си като специален пратеник в Северна Ирландия, а още няколко по-незначителни фигури също подадоха оставки.

Съветникът по националната сигурност Робърт О’Брайън също обмисля да подаде оставка, се посочва в докладите в четвъртък. Оставките идват едновременно с настояването на демократите и на някои републиканци Тръмп да бъде отстранен от длъжност.

Заплахи за отстраняване на Тръмп

Председателят на Камарата Нанси Пелоси и сенаторът Чък Шумър, който скоро ще стане лидер на мнозинството в Сената, призоваха Тръмп да напусне и заявиха, че ще подкрепят второ усилие за импийчмънт, ако е необходимо.

Конгресменът Адам Кинзингер стана първият републиканец, който поиска отстраняването на президента. Представителят на Илинойс публикува видео в Twitter в четвъртък с искане кабинетът да се позове на 25-ата поправка, която позволява  един президент да бъде лишен от правомощията си.

„Ето истината. Президентът причини това. Президентът е негоден и президентът е зле. И президентът сега трябва да се откаже от контрола върху изпълнителната власт доброволно или не“, каза Кинзингер.

Републиканският губернатор на Мериленд Лари Хоган, чест критик на Тръмп, заяви в четвъртък, че „Америка ще бъде по-добре“, ако президентът подаде оставка или бъде отстранен.

Сенатор Линдзи Греъм е един от най-верните съюзници на Тръмп след изненадващата му победа на изборите през 2016 г., но заяви, че наследството на президента е „опетнено“ от събития в Капитолия.

„Президентът трябва да разбере, че действията му са проблемът, а не решението –  каза Греъм пред репортери в четвъртък – Митингът вчера не беше за гледане, излезе извън контрол.“

Греъм обаче заяви, че в момента не подкрепя позоваването на 25-та поправка.

Очевидната загуба на авторитет на Тръмп пред части от неговата партия се разпростира и върху изпълнителната власт, според многобройни медийни съобщения за разполагането на Националната гвардия на окръга Колумбия по време на бунта в Капитолия.

Неясно бъдеще за Тръмп

Вицепрезидентът Майк Пенс, а не Тръмп, упълномощи Националната гвардия да реагира в сряда. Първоначално Тръмп не е бил склонен да разположи Националната гвардия, според CNN и The New York Times, които се позоваха на служители на отбраната и администрацията.

Тези сведения повдигат въпроси относно продължаващата роля на Тръмп като главнокомандващ и функционирането на правителството на САЩ, особено ако президентът е загубил авторитет и все повече членове на кабинета подават оставки.

Непосредственото бъдеще на Тръмп остава несигурно. на този етап не изглежда вероятно кабинетът да го отстрани чрез 25-ата поправка, а може и да няма време за втори импийчмънт преди 20 януари /когато Байдън поема властта – бил. ред./.

Текст: „Нюзуик“, заглавие: „Дебати.бг“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук