коронавирус Чехия

Германия, Италия, Великобритания и Чехия съобщиха за първи случаи на Омикрон, след като по-рано новият опасен вариант на Covid беше регистриран в Белгия и Нидерландия, съобщават световните агенции.

Два случая на заразяване с новия вариант на коронавируса Омикрон са установени в германската провинция Бавария, съобщиха световните агенции. Двамата заразени са пристигнали в Германия през летището на Мюнхен на 24 ноември и сега са в изолация, посочи регионалното здравно министерство.

Италия също съобщи, че е засякла новата разновидност на патогена. Вариантът е бил изолиран в болница в Милано в пробата на пациент, пристигнал от Мозамбик. Пациентът, семейството му и контактните им лица са в добро здраве, допълниха италианските лекари.

Във Великобритания са открити също два случая на заразени с Омикрон, стана ясно от думите на министъра на здравеопазването Саджид Джавид, цитиран от Ройтерс. Двамата заразени и членовете на домакинствата им са били тествани повторно и им е казано да се самоизолират, докато им се правят нови тестове и се проследяват контактите им, посочи здравното министерство.

Англия добавя Малави, Мозамбик, Замбия и Ангола към „червения“ списък за пътувания от 04:00 часа утре. Това означава, че британските и ирландски граждани, които пристигат от тези страни, ще трябва да останат под карантина в хотел, одобрен от правителството, за 10 дни. В списъка вече са Ботсвана, Есватини, Лесото, Намибия, Република Южна Африка (РЮА) и Зимбабве.

Премиерът Борис Джонсън обяви, че всички пристигащи в страната ще трябва да си правят PCR-тест. Хората, които са били в контакт с лица, дали положителен тест и вероятно заразени с варианта Омикрон, ще трябва да се самоизолират за 10 дни.

За вероятен първи случай на заразяване с новия тип коронавирус в Чехия съобщи и премиерът на страната Андрей Бабиш. Досега в Европа беше регистриран новият вариант на коронавируса в Белгия и Нидерландия.

Бързото разпространение на Омикрон сред младите хора в Южна Африка разтревожи здравните специалисти. Само за две седмици Омикрон преобърна ситуацията в страната и след период на ниско равнище на разпространение там започнаха да отчитат бърз ръст.

Световната здравна организация вече класифицира варианта на COVID-19, открит в Южна Африка, като „предизвикващ безпокойство „и го обозначи с гръцката буква „омикрон“. В тази връзка Съединените щати и Европейският съюз ограничиха въздушен трафик с Южна Африка и някои съседни страни.

Авиокомпания „Катар еъруейз“ забрани достъпа до полетите й за пътници от РЮА, Зимбабве и Мозамбик заради новия вариант на коронавируса, за който се вярва, че е силнозаразен и евентуално може да се окаже резистентен на ваксини.

Множество чуждестранни туристи са се устремили към летищата в РЮА, опитвайки се спешно да напуснат страната. Многобройните и неочаквания съобщения за отмяна на полетите на редица авиокомпании ни създадоха значителни трудности в Йоханесбург.

Българското МВнР препоръча да се въздържат от пътувания до страните от южноафриканския регион

Южна Африка „се чувства наказана“, че е открила Омикрон

Република Южна Африка изрази съжаление за затварянето на редица граници за нейни граждани и пътници от страната и заяви, че откриването на новия вариант Омикрон на коронавируса благодарение на работата на южноафриканските учени не бива да се „наказва“ по този начин, предаде Франс прес.

„Тази най-нова серия от забрани за пътуване всъщност наказва Южна Африка за напредъка й в геномното секвениране и способността по-бързо да открива нови варианти. Блестящата научна работа трябва да се посреща с аплодисменти, а не да се наказва“, отбелязват властите в комюнике, разпространено два дни след обявяването на това откритие.

„Отбелязваме също, че нови варианти са установени и в други страни. Никой от тези случаи няма никаква скорошна връзка с южноафриканския регион. Уместно е да посочим, че реакцията спрямо тези страни е коренно различна от тази към случаите от южноафриканския регион“, продължава министерството на външните работи.

Ведомството изтъква, че СЗО в момента препоръчва да не се предприемат такива мерки, за да бъде насърчен един „научен подход, основан върху рискове“, и че южноафриканското правителство естествено се присъединява към тази позиция.

Здравният министър на Южна Африка Джо Фаахла осъди още снощи незабавната реакция на много страни, затворили границите си за южноафриканци, преди още да научат нещо повече за опасността, която носи вариантът Омикрон.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук