куче

Световният ден за защита на животните, използвани при опити, започнал да се отбелязва през 1979г., се превръща в катализатор на движения, които настояват за слагане край страданията на животните.

Тази година, денят е посветен на обясненията, че тестовете върху животни са ненадеждни, защото има разлика между видовете, а това би довело до нежелани реакции върху хората след време.

Въпреки, че модерните технологии все по-често изместват тестовете върху животни, остарелите закони, които изискват един продукт да бъде тестван върху животно, преди да бъде пуснат на пазара, трябва да бъдат променени.

В официалния сайт на Световният ден за защита на животните, използвани при опити е посочена една причина, поради която тестовете продължават да се извършват – защото винаги е правено така. Правителствата и регулаторните агенции, които са отговорни за пускането на даден продукт на пазара, са свикнали с тези тестове и се доверяват на резултатите им. Всички те са наясно с различието във видовете, което може да доведе до нежелани реакции при хората.

Например, Аспиринът вреди на бременните маймуни, но често се предписва на бременни жени, без същия ефект.

Болестта паркинсон съществува единствено при хората, така че симптомите не се проявяват при животни. Затова „опитните зайчета” се създават чрез инжектиране на токсини или чрез създаването на генномодифицирани животни. Лекарствата, които помагат на животните обаче не действат на хората.

Известна марка американско противовъзпалително лекарство (Vioxx), независимо от добрите резултати при животните, е причинило между 88 и 140 хиляди сърдечни пристъпа, при които са починали повече от 60 000 души.

Лекарството за рак 6-азауридин може и да повлиява добре на човешкия организъм при продължителен прием, но при кучетата предизвиква смърт до няколко дни.

И това са само част от примерите, които подкрепят тезата, че тестовете на лекарства върху животни е безсмислено, тъй като резултатът при единия и при другия вид може да е различен.

Тестовете върху животни може да бъдат заменени с модерни научни методи, които са по-бързи и по-релевантни до човека, следователно и по-безопасни.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук