Народните представители ще разгледат две решения за възобновяване на проекта АЕЦ „Белене“.
Първото е внесено от „БСП за България” и е за отмяна на мораториума.
Второто е на ГЕРБ и е за възобновяване на действията по търсене на инвеститор.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че два са възможните сценарии за АЕЦ „Белене”.
Според нея единият предвижда изграждането със стратегически инвеститор и минимум 34% дялово участие на страната (в това число са включени активите, пасивите и площадката в Белене).
Другият вариант е да се строи със заем по модела на унгарска АЕЦ „Пакш 2”, а именно Русия отпуска заем и строи централата, като в замяна получава приходите от продажбата на тока до изплащане на заема.
Енергийният министър заяви, че възможно най-лошият вариант е централата да не бъде построена, защото Националната електрическа компания (НЕК) дължи за проекта 1,1 млрд. лева.
Средствата трябва да ги върне в бюджета до 2023 г.
Асоциацията на организациите на българските работодатели изпратиха няколко предложения, с които да се проведе честна процедура.
Вчера пред парламента „Демократична България” организира протест срещу изграждането на централата.
Според новосформираната партия правителството не е изпълнило предписанията на Народното събрание от 2012 г. да се проучат условията за изграждане на парогазова централа в Белене.
Нищо не било направено и по проекта за Седми блок в АЕЦ „Козлодуй” със закупеното вече оборудване, отбелязват протестиращите. Сред протестиращите бяха режисьорът Евгений Михайлов и екозащитникът Петко Ковачев, които коментираха, че не са съгласни строителството на втора атомна без да е нужна на България.