избори проф. Пламен Киров
на снимката: проф. Пламен Киров

Единственото Народното събрание може да въвежда извънредно положение. Това каза интервю за БНР преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров.

„Когато въведете карантина, засягате правото на образование, на труд и това да става с решение на Министерски съвет, при положение че Конституцията постановява, че ограничаване на основните конституционни права може да стане само със закон за определено време и то при извънредно положение… Въвеждането на извънредно положение – по предложение на Министерския съвет, но актът е в Народното събрание“, обясни той.

И добави, че Министерският съвет, по Конституция, няма правомощия да обявява извънредна епидемиологична обстановка.

 „Когато става въпрос за извънредна епидемиологична обстановка, мерките трябва да бъдат предвидени в Закона за здравето, но това не променя същността на извънредността на ситуацията“.

От думите му стана ясно още, че в предложените промени 80% от текстовете засягат преодоляването на последиците от епидемията.

„Нормално беше да се предвидят тези здравни мерки в Закона за здравето и да се приеме специален закон, който да уреди всички мерки, които държавата и обществото предприемат, за да бъдат преодолени последиците от заразата… Сега се предлага едно реанимиране на закона за извънредното положение и му даваме по-дълъг живот“.

По думите на проф. Киров, ако президентът наложи вето, ще се образува вакуум, но мнозинството в парламента ще преодолее ветото.

Свързани новини:

СПЕЦИАЛНО ЗА ДЕБАТИ.бг, Александър Кашъмов: Промените в Закона за здравето създават опасност за злоупотреба на властта с правата на хората

СПЕЦИАЛНО ЗА ДЕБАТИ.бг, Петър Славов: Променят се закони, които нямат отношение с извънредното положение

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук