Започва съвместна проверка на институциите по случая
Започва съвместна проверка на институциите по случая. Снимката е илюстративна

Спорният законопроект за концесиите мина на първо четене в пленарна зала. Законът беше приет от предишния парламент през февруари т. г. и стана първият, върху който новоизбраният президент  Румен Радев наложи вето. Аргументите му бяха, че текстовете „въвеждат широки граници на субективизъм и възможности за корупционни практики”. Миналата седмица новият-стар законопроект беше гласуван в правната комисия, след като от ГЕРБ го внесоха отново с почти непроменени текстове. Управляващите обясниха бързането с въвеждането на европейските директиви до 15 юни. След тази дата забавянето ще струва на станата ни глоба от 850 хил. евро на месец.

35 години е максималният перод за държавна концесия, като съществува вариант с решение на парламента за продължаване на договора. За общинските концесии срокът е 20 години, като с решение на 2/3 от общинските съветници може да бъде удължен до 35 години, а над този период – с решение на парламента.

Според Дора Янкова от БСП именно при сроковете за отдаване на обекти, публичният концесионер, в лицето на държавата и общините не са равнопоставени с икономическите оператори. Според нея законопроектът грубо нарушавал и принципа за местносамоуправление.

Две са основните форми на концесия – публично-частно партньорство, при което държавата или община възлага строителство или услуги на икономически оператор и концесията за ползване, която е като по сегашния действащия закон. Нов момент е, че при публично-частните партньорства, държавата или общината задължително участват в управлението. Задължително става и заплащането на възнаграждения за сроителство и услуги. Концесиите ще се отдават освен със сега съществуващата открита процедура и със записаните в новите текстове състезателна с договаряне и състезателна с диалог.

Текстовете  бяха приети  освен с гласовте на ГЕРБ и с тези на ДПС и Обединените патриоти. Това накара Атанас Костадинов да обвини „патриотите”, че в миналия парламент определяли закона като „колониално робство”, а сега го подкрепили. Христиан Митев от Обединените патриоти, контрира, че това е съществено нов закон.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук