Коста Рика-Япония
Снимка: БТА

Отборът на Коста Рика победи Япония с 1:0 в среща от втория кръг в група „Е“ на Световното първенство по футбол в Катар и запази шансове за класиране в следващия етап на турнира, съобщава БТА.

Три състава в групата към момента имат по 3 точки в актива си. Начело е Испания, чийто тим е с мач по-малко от следващите го Япония и Коста Рика, съответно на второ и трето място в подреждането. Четвъртата позиция се заема от Германия, който тази вечер ще се изправи срещу Испания.

Националният тим на Япония не успя да повтори представянето си от победата срещу Германия в първия мач, макар и да имаше леко превъзходство в двубоя в Ал Раян, но постепенните нападения, на които заложи не дадоха търсения резултат. Победният гол за Коста Рика бе дело на Кейшер Фулер в 81-ата минута.

Първите 45 минути на срещата не предложиха опасни положения пред двете наказателни полета. Рицу Доан пробва удар от дистанция в атака за Япония в третата минута, но прати топката вляво от противниковата врата. При нова атака за Япония в 13-ата минута Доан отправи добро центриране към наказателното поле, но не успя да намери свободен съотборник. Жоел Кембъл стреля към вратата на Япония в 35-ата минута, но също бе неточен, а малко по-късно и Уатару Ендо отправи удар, който бе блокиран от защитник на Коста Рика.

Японците бяха близо до откриване на резултата веднага след почивката. В 46-ата минута влезлият като резерва Такума Асано и Хидемаса Морита бяха замесени в най-сериозната опасност пред вратата на Коста Рика до момента. Морита напредна в атака и стреля, но Кейлор Навас отрази удара му. Към 70-ата минута японските футболисти пак застрашиха вратата на Коста Рика, но без да се стигне до попадение.

Поледният гол за Коста Рика падна в 81-ата минута. Кейшер Фулер получи отличен пас и преодоля стража на Япония Шуичи Гонга за 1:0.

Две минути преди края на редовните 90 тимът на Япония можеше да изравни след разбъркване в наказателното поле на Коста Рика, но Навас се намеси отлично и предотврати опита на Даичи Камада да реализира.

Франсиско Калво от състава на Коста Рика получи втори жълт картон на Мондиал 2022 и ще пропусне третата среща от груповата фаза. В нея Коста Рика ще играе срещу Германия на 1 декември, докато Япония ще се изправи срещу Испания.