Франция е първият полуфиналист на Мондиал 2018. Селекцията на Дидие Дешан победи с 2:0 Уругвай след голове на Рафаел Варан в 40-ата минута и на Антоан Гризман в 61-ата. Второто попадение в мача бе до голяма степен определящо за крайния успех на „петлите“. Вратарят на „урусите“ Фернандо Муслера направи детинска грешка, след която французите удвоиха преднината си, а до края не позволиха изненада и заслужено са на полуфинал, правейки поредна крачка към световната титла. За мястото на финала „петлите“ ще спорят с Бразилия или Белгия, които се сблъскват от 21:00 часа тази вечер.

Големият отсъстващ от мача в Нижни Новгород беше Единсон Кавани. Голмайсторът на Уругвай не успя да се възстанови от контузията, получена при победата с 2:1 над Португалия и днес нямаше как да помогне на страната си. Мястото му като партньор в атака на Луис Суарес зае е Кристиан Стуани от испанския Жирона.

Селекционерът на Франция Дидие Дешан не можеше да разчита единствено на Блес Матюиди, който изтърпяваше наказания. Ударното трио в атака отново бе Антоан Гризман, Килиан Мбапе и Оливие Жиру, които тормозеха уругвайската защита.

Първата интересна ситуация в срещата беше в 15-ата минута. Тогава Мбапе остана непокрит в наказателното поле на съперника, но не успя да насочи добре с глава центрираната топка. Последваха минути на здрава битка, като преобладаваха единоборствата, а до голови ситуации така и не се стигаше.

При една от редките опасности пред Муслера преди почивката французите успяха да поведат в резултата. В 40-ата минута Рафаел Варан попадна в прегръдките на съотборниците си. Гризман центрира от фаул, Стуани изпусна бранителя на Реал (Мадрид), който отклони топката с глава и я оплете в мрежата на „урусите“ – 0:1.

Малко преди почивката Юго Лорис блесна с фантастична проява, спасявайки удар на Мартин Касерес, след който уругвайците виждаха как изравняват резултата.

До 60-ата минута не бе създадена голова ситуация, а в 61-ата Муслера направи гаф, позволявайки на Франция да стигне до нов гол. Гризман получи подаване от Толисо и стреля от дистанция, стражът на Уругвай подходи несериозно и не успя да улови топката, която беше в обсега му, но пръстите му се огънаха и тя попадна в мрежата му – 0:2. Това като че ли прекърши амбициите на тима на Оскар Табарес, който въпреки извършените три смени, не успя да доведе до някакъв положителен обрат в представянето на своите.

Най-запомнящият се момент до края беше спречкването между футболистите на двата отбора в 67-ата минута. Мелето започна след симулация на Мбапе, като при него най-активни бяха Луис Суарес и Пол Погба. Близо три минути играта беше спряна, докато съдията Нестор Питана охлади страстите.

Реферът от Аржентина се справи с ръководенето на 1/4-финала, въпреки съмненията в обективното му ръководене, които се появиха преди срещата.