Президантът Радев по време на обсъждането на Инициатива "Три морета"

Президентът Румен Радев проведе среща на „Дондуков“ 2 с изпълнителните директори на Българската банка за развитие (ББР) Николай Димитров и Панайот Филипов във връзка с домакинството на страната ни на инициативата за подобряване на регионалната транспортна, енергийна и дигитална свързаност „Три морета“.

Радев демонстрира ангажираността си с развитието на инициативата и така за първи път от много време изглежда на една вълна с правителството и Борисов, който пък вчера заяви, че България усилено работи по „Три морета“, „докато другите само говорят“.

В края на миналата година Българската банка за развитие се присъедини към Инвестиционния фонд на инициативата като акционер клас „А“ с парична вноска от 20 млн. евро.

Радев: Информирането на обществото и критериите за финансиране са най-важните предизвикателства

„България, заедно с останалите държави, ще продължи да развива механизми за подобряване на процеса по взимане на решения в рамките на „Три морета“, подчерта на срещата Румен Радев.

Като най-големи предизвикателства държавният глава открои информирането на обществото за критериите, по които се определят печелившите проекти, както и за механизмите за отпускане на финансиране. По думите на президента, реалните възможности на Инвестиционния фонд ще зависят от включването на все още колебаещите се страни по инициативата, както и на международни финансови институции и представители на частния сектор.

ББР готова да подкрепи инициативата

Изпълнителните директори подчертаха готовността на ББР за партньорство в рамките на „Три морета“. Те заявиха, че досега са се въздържали от участие в инициативата поради липсата на политическо решение за присъединяване към Инвестиционния фонд, което беше взето през септември 2020 г. До края на този месец се очаква банката да има утвърдено представителство в Управителния съвет и Надзорния съвет на Инвестиционния фонд, което ще допринесе за пълноценното участие на българската страна.

Румен Радев подчерта, че България очаква инициативата „Три морета“ да се превърне в реален инструмент за социално и икономическо сближаване в Европа, за да се компенсират разликите в развитието на отделните региони на ЕС.

Борисов: Вече работим по инициативата

С разширението на газохранилището „Чирен“, с интерконекторните връзки и с участието на страната ни в терминала за втечнен газ България на практика вече усилено работи по инициативата „Три морета“. Докато другите още говорят, ние вече строим и изграждаме, заяви вчера министър-председателят Бойко Борисов на правителствено заседание, на което изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов докладва развитието на три ключови енергийни проекти.

Разширяването на газохранилището в Чирен е единият от проектите, предложени от българските институции за финансиране в рамките на ИТМ.

„Тази седмица стартирахме обществена поръчка за доставка на оборудване и изграждане на интерконектора България-Сърбия. На територията на България е 62 км. Стойността за тази обществена поръчка е около 144 млн. лв.“, заяви Малинов, цитиран от правителствената пресслужба.

Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ изтъкна още, че в рамките на настоящата седмица се откри и обществена поръчка за изготвяне на работен проект за подмяна на надземното оборудване на газовото хранилище „Чирен“.

„То е изключително важен елемент от газопреносната инфраструктура на държавата, ще даде още по-голяма възможност за диверсификация и за осигуряване сигурността на доставките и енергийната сигурност“, добави Владимир Малинов.

Български проекти

Освен газохранилището в Чирен има още 3 проекта, предложени от българските институции за финансиране в рамките на ИТМ. Те са възстановяване на проектните параметри на ж.п. линия Русе-Варна, изграждане на тунел под прохода „Петрохан“ и изграждане на магистрала „Черно море“ (Варна-Бургас).

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук