Церемонията по откриването на „Турски поток“ започна в Истанбул с участието на президентите на Русия, Турция и Сърбия, съответно Владимир Путин, Реджеп Тайип Ердоган и Александър Вучич, както и на премиера на България Бойко Борисов. Проектът бе изтъкнат от всички оратори на събитието като много важен. Бе подчертано и предсрочното му изпълнение.
„Показахме на всички, че нищо не може да застане пред политическата воля. Проектът беше завършен много по-рано от планираното. Гордеем се с резултата от тази работа. Това е стратегически проект, който ще допринесе за енергийната сигурност на Турция и Европа, за подобряване на живота на милиони хора“, каза министърът на енергетиката и природните ресурси на Турция Фатих Дьонмез по време на церемонията по пускането на газопровода.
Доставките на природен газ по газопровода „Турски поток“ ще съдействат за осигуряването на енергийната сигурност на Европа, заяви руският президент Владимир Путин. Той добави, че взаимодействието между Русия и Турция се развива в почти всички области, въпреки намесата на редица международни участници.
„Успешното изпълнение на мащабния съвместен проект за изграждането на Трансчерноморския газопровод ясно показва, че руско-турското стратегическо партньорство дава значителни, осезаеми резултати – каза руският президент – Взаимодействието между Русия и Турция непрекъснато се развива в почти всички области. Въпреки трудната ситуация в света и опитите на редица международни играчи да предотвратят разширяването на взаимноизгодното сътрудничество между нашите страни, работата продължава.“
Турският президент Ердоган заяви, че Русия и Турция ще реализират нови проекти. Москва остава главният доставчик на природен газ за Турция, каза още той и подчерта, че името на „Турски поток“ е дадено от „неговия скъп приятел Путин“.
Преди церемонията по откриването премиерът Борисов е провел кратки разговори с президентите на Русия, Турция и Сърбия. Той е уверил Владимир Путин, че изграждането на българското разклонение на „Турски поток“ напредва и в момента се работи в 4 от 11-области по трасето. Министър-председателят Бойко Борисов посочи пред руския президент, че компании от Саудитска Арабия, Италия и Турция работят по трасето на строящата се газопреносна инфраструктура у нас.
Борисов благодари на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за поканата за участие в церемонията по откриването на „Турски поток“. Турция е непосредствен съсед на България, наш съюзник в НАТО и важен партньор на ЕС при справянето с основни предизвикателства като миграционния натиск върху Европа, борбата срещу тероризма, енергийните доставки и енергийната сигурност, инфраструктурата, селското стопанство, търговията, икономиката.
Развитието на транспортната и енергийната инфраструктура беше акцент в срещата на премиера Борисов и сръбския президент Александър Вучич. Двамата разговаряха в Истанбул преди началото на церемонията по откриването на газопровода „Турски поток“.
На срещата с Вучич българският премиер изтъкна ползотворното сътрудничество в областта на енергетиката между българската и сръбската страна. Той информира Вучич за постигнатия напредък на дейностите по разширение на газопреносната инфраструктура от турско-българската до българо-сръбска граница. Борисов отбеляза, че реализацията на проекта „Балкански поток“ ще осигури възможност за доставки на природен газ от различни източници на конкурентни цени както за България, така и за съседните страни и за региона на Югоизточна Европа.
„Това са нашите газоразпределителни мрежи. България има газов хъб, Сърбия има и ние си обменяме газ в двете посоки. Правим за следващите 20-30-50-години диверсификация и възможност всичко да пътува“, отбеляза българският министър-председател, цитиран от правителствената пресслужба.
От своя страна президентът Вучич също потвърди, че сърбите ще наричат проекта „Балкански поток“.
Проектът „Турски поток“ включва изграждането на газопровод, състоящ се от две линии с капацитет 15,75 милиарда кубически метра всяка. Първият му клон е предназначен за доставка на руски газ за турските потребители, вторият е за доставка на страни от Южна и Югоизточна Европа и преминава през България.