Путин, реч
На снимката: руският президент Владимир Путин

В речта си за състоянието на Русия, изнесена пред Федералното събрание, президентът Владимир Путин обеща на сънародниците си още тази година да усетят промяна към по-добро. За разлика от речта му миналата година, в която наблегна предимно на външната политика и новите руски оръжия, сега държавният глава се съсредоточи повече върху проблемите, които обикновените руснаци усещат. Посланията обаче не донесоха нищо принципно различно от това, което вече е казвано – поредни обещания за подобрение на живота в Русия и доза заплаха към САЩ. Това е първата такава реч на Путин, откакто беше преизбран за нов мандат, който го остави начело на държавата до 2024 г.

Още тази година гражданите на Русия ще усетят промяна към по-добро, обеща Путин.

„Ние сме длъжни да вървим само напред“ – подчерта руският президент.

Той допълни, че ако някой реши да се скатава, да не се напряга, да избягва да проявява инициатива е „по-добре да си ходи“.

„Вече чувам какво не трябва да се прави, че нещо е твърде сложно, някъде летвата е много висока“ – отбеляза президентът.

Путин констатира, че работата на всички нива на изпълнителната власт трябва да бъде по-добра.

Путин, реч

„Запазване на семейството“ – така президентът формулира основната задача пред управлението на страната на фона на тревожните демографски тенденции. Той предложи намаляване на данъците за многодетните семейства, снижаване на лихвите при ипотечните кредити, включително пряко държавно финансиране на част от дълга по ипотеката. Припомнен бе пакетът от мерки за подкрепа на семейството, който предвижда заплащания за първото и второто дете. Сумата зависи от региона, но като средно е 11 000 рубли (около 175 долара).

Путин предложи да се увеличи помощта за деца с увреждания до 10 000 рубли. Това ще влезе в действие от 1 юни. За семействата с такива деца също така ще има данъчни облекчения.

Руският лидер подчерта, че в момента 20 от 140-те милиона руснаци живеят под прага на бедността. Той посочи и съществуващите проблеми в здравеопазването и екологията и очерта пътища за разрешаването им.

В аналогичната си реч миналата година Путин отправи сходни послания и също определи като основен свой приоритет грижата за благополучието на гражданите. Тогава изоставането бе посочено като основна заплаха за бъдещето на Русия. Онази реч имаше и предизборен характер и резултатите от президентския вот по-късно бяха безапелационни в полза на Путин.

Година по-късно е ясно, че практически напредък извън военната област няма. Настоящата реч бе произнесена в условията на очертаващите се нови европейски и американски санкции срещу Русия, отлив на чуждестранни инвестиции, недоволство от увеличаването на пенсионната възраст и намаляването на доходите, повишаването на ДДС и ускорената инфлация. Въпреки че руското ръководство афишира, че се справя със санкциите, очакваният годишен икономически растеж е скромен – около 1,3%.

Путин обаче оцени макроикономическата ситуация като стабилна.

„Хората не можеш да ги излъжеш, те остро усещат лицемерието, неуважението към себе си и всяка несправедливост. За хората е от значение какво се прави реално и как това подобрява живота им, живота на семействата им, и то не след време, а сега“, заяви държавният глава.

Путин изрази надеждата, че ЕС, който е голям търговски партньор на Москва, ще направи стъпки за нормализиране на отношенията с Русия както в икономическата, така и в политическата области. Той отдаде голямо значение и на връзките с Китай и Индия, подчерта политическия диалог с Токио за съгласуването на мирен договор между Русия и Япония.

В края на речта си руският президент засегна и темата за сигурността и стратегическия баланс. Той призова САЩ да обосноват „по-честно“ оттеглянето си от договора за ракетите със среден и малък обсег, но каза, че разбира загрижеността на Вашингтон от факта, че трети страни не участват в споразумението. Той отбеляза, че има държави по света, които разработват такива ракети, за разлика от САЩ и Русия.

Путин обаче отправи и слабо прикрити заплахи към стратегическия опонент. Той предупреди, че Москва е готова да съкрати времето за нанасяне на ядрен удар на САЩ, ако е необходимо. Тя също така ще отговори на всяко решение на САЩ за разполагане на нови ядрени ракети по-близо до Русия със свои ракети по-близо до САЩ, или чрез използване на по-бързи ракети, или двете заедно.

„Вече съм казвал и искам да повторя: Русия няма намерение, това е много важно и го повтарям специално, Русия няма намерение първа да разполага подобни ракети в Европа. Ако пък те наистина бъдат произведени и доставени на европейския континент, а САЩ имат такива планове, поне не сме чули изявления в обратния смисъл, това рязко ще изостри ситуацията в сферата на международната сигурност. Това ще създаде сериозни заплахи за Русия, защото за някои класове от тези ракети времето, за което биха долетели до Москва, може да достигне 10-12 минути. Точно това е много сериозната заплаха за нас. В такъв случай ще бъдем принудени, искам да подчертая – именно принудени, да предвидим огледални и асиметрични действия“, каза руският президент.

Той отправи обвинения към Вашингтон, че провежда деструктивни и недалновидни международни политики и предупреди американските политици да премислят рисковете, когато правят нещо.

„Тяхно право е да мислят как искат. Но могат ли да смятат? Сигурен съм, че могат. Нека пресметнат скоростта и обхвата на разработваните от нас оръжейни системи“, отбеляза Путин пред руския политически елит, който бурно аплодира държавния глава, създавайки реминисценция на подобни събития от времето на СССР.

Частта от речта на президента, която съдържаше отчет за някакви по-реални успехи, бе свързана само с армията и въоръжението. Путин не подмина темата с новите оръжия и армията, като изтъкна новата хиперзвукова ракета „Циркон“, която се движи със скорост от повече от 9 Mach, и седемте нови подводници, които военноморските сили ще получат до няколко години. Той разкри още, че е започнало серийно производство на комплекса „Авангард“, провеждат се изпитания на междуконтинентална ракета „Сармат“, а лазерната установка „Пересвет“ и авиационният комплекс с хиперзвукови ракети „Кинжал“ са потвърдили уникалните си характеристики. Продължават изпитанията на многоцелевата морска система „Посейден“.

Въпреки дрънкането на оръжие, прозвучало от речта на Путин, той не пропусна и стандартните формулировки за мир, според които Русия е за сътрудничество и международно взаимодействие. Той подчерта, че партньорството с Русия е възможно само на равноправно основа и че страната му не може да съществува под друга форма, освен като суверенна държава.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук