Румен Радев
на снимката: президентът Румен Радев

България не трябва да се намесва в спора за Венецуела но най-страшното е, че българското правителство няма собствена позиция по въпроса, каза президентът Румен Радев след края на конференцията на началника на отбраната ген. Андрей Боцев. Според него в случая с Венецуела намесата рискува да ескалира напрежението, включително в международен план.

„Що се отнася до комуникацията, основният проблем е, че българското правителство няма собствена позиция за Венецуела. Нямам какво и с кого да обсъждам“, подчерта президентът.

Той поясни, че е изпратил аргументираната си позиция още предния ден преди извънредното заседание на Съвета по сигурността към МС.

„За пореден път правителството се крие зад колективната безотговорност на органи като Съвета по сигурност, който има правомощия във вътрешни проблеми, касаещи националната сигурност, а не в решаването на международни въпроси – заяви президентът – Европа е силна, защото е люлката на демокрацията и свободомислието. По тази причина европейската позиция не е тази, която поставя ултиматуми. Не е тази, която подкрепят повече държави, а е тази, която уважава правото и суверенитета. За това ненамесата е основен принцип.“

Радев изрази недоумение защо външното министерство го търси за съгласуване на една преписана позиция за Венецуела, а не го търси по важни въпроси, които касаят нашите национални интереси.

„Договорът за добросъседство с Македония например или протоколът за присъединяване на Македония към НАТО. Знаете, че само седмица след мен в Москва пристигна премиерът Бойко Борисов. Разбрах това от нашите руски партньори пред камерите на български и световни телевизии“, подчерта президентът и добави, че не е бил търсен за Сесията на ООН в Ню Йорк.

„Говорим за Венецуела. Когато правителството публично представи мотиви за тази позиция, трябва да бъде по-внимателно. Например, с това, че във Венецуела има тежка и остра политическа, социално-икономическа, хуманитарна криза и криза на сигурността, която се усложнява допълнително от тежка мигрантска криза, при това че 4 млн. са напуснали страната“, посочи държавният глава

Той подчерта, че много лесно българските граждани могат да направят аналогия с положението у нас, което до известна степен се дължи на действията на правителството.

В своя позиция преди дни Радев вече заяви, че България трябва да се въздържи от подкрепа на предложената европейския позиция за Венецуела. Съветът за сигурността при Министерския съвет на извънредно заседание пък излезе с позиция, че България изразява подкрепа за партньорите си в Европейския съюз и международната общност, които признават председателя на Националната асамблея на Боливарска република Венецуела Хуан Гуайдо като временно изпълняващ функциите на държавен глава с оглед скорошно провеждане на демократични избори за мирно разрешаване на кризата, предотвратяване на хуманитарна катастрофа, възпиране на по-нататъшна ескалация на напрежението и възможно масово насилие в страната.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук