ГДБОП форум

На всеки четири дни българска фирма става жертва на сменена банкова сметка. Това заяви по време на международен киберфорум директорът на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) Явор Серафимов.

Шефът на дирекция „Киберпрестъпност“ Владимир Димитров съобщи, че зад този тип атаки стоят нигерийски организирани престъпни групи. Зачестяват и измамите чрез фалшиви инвестиционни платформи и сайтове за покупка на автомобили.

„Едно от най-големите предизвикателства, което нанася огромни финансови щети на българските частни компании, е компрометирането на междуфирмената кореспонденция, така нареченият „сменен айбан“. На всеки четири дни имаме българска фирма, която е жертва на този вид престъпления, като през юни тази година търговско дружество у нас е измамено с 6,5 млн. щатски долара“, заяви Явор Серафимов.

„Става въпрос за нигерийски организирани престъпни групи, които влизат в мейлите на български компании. В точно избран момент подменят банковата сметка, по която българската фирма да изпрати следващото плащане и по този начин се ощетяват български компании с десетки хиляди евро“, обясни Владимир Димитров- -директор дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП.

Експертите отчитат увеличаване на компютърните престъпления в България.

„Национален приоритет е борбата с киберпрестъпността. Компрометирането на междуфирмената кореспонденция чрез фалшиви айбани е най-честото престъпление с огромни щети. На всеки четири дни български фирми стават жертва на такова престъпление“, посочи Явор Серафимов по време на международния форум.

Заместник-министърът на вътрешните работи Стоян Темелакиев заяви, че противодействието на киберпрестъпността е сред приоритети на МВР. За целта се инвестира в експерти, повишаване на тяхната квалификация и техническо обезпечаване. Без координирано международни сътрудничество няма как адекватно са се отговори на киберзаплахите, посочи още Темелакиев.

Припомняме, че Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ е домакин на международна конференция за ефективно противодействие на киберпрестъпността: “E(I)mpact on Cybercrime”. В нея участват водещи специалисти в областта на правоприлагането от всички страни – членки на ЕС, агенции и институции на Съюза, страни извън ЕС, както и от съответните международни организации.

Форумът събра представители на 30 държави и се реализира в рамките на проект „Подкрепа за ГДБОП за изпълнение на дейностите по EMPACT“, финансиран по линия на фонд „Вътрешна сигурност“. Той предоставя възможност на международно признати експерти в областта на противодействието на киберпрестъпността да обсъдят предизвикателствата, трудностите и да обменят опит по отношение на заплахите в контекста на приоритетите на EMPACT 2022+, свързани с киберпрестъпността – кибератаки, сексуална експлоатация на деца в интернет, онлайн финансови измами, престъпления срещу интелектуалната собственост, извършвани с помощта на интернет. На него се обсъждат и разследванията на даркнет и измами с криптовалути.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук