Валентина Матвиенко
на снимката: Председателят на Сената на Русия Валентина Матвиенко

Председателят на Сената на Русия Валентина Матвиенко отправи критики към Сараево, Подгорица и Скопие на първото посещение на високопоставен представител на страната в Босна и Херцеговина от 1999 г. насам.

Новината съобщиха „Ройтерс” и босненските медии. От публикациите става ясно, че след думите на Матвиенко, които са показали недвусмислена подкрепа за за една от съставните части на страната – Република Сръбска, се е разгорял „политически скандал”.

По време на реч в горната камера на сараевския парламент тя предупреди, че „присъединяването на Черна гора в НАТО против волята практически на половината от гражданите ѝ е най-крещящото нарушение на принципите на съвременната демокрация.“

По думите ѝ Македония опитва „същия опасен експеримент“, а това е „стъпка, която води единствено до по-нататъшна дестабилизация на положението в региона“ и подкопава „системата на европейската сигурност“.

Черна гора е последният присъединил се член на НАТО (миналата година). Освен нея, сред Балканските държави, и Албания е член на Алианса.

Македония се надява да получи покана, по възможност това лято, след успешно разрешаване на спора за името с Гърция.

И трите страни, без да са част от Европейския съюз, освен това изгониха руски дипломати в знак на съпричастност с Великобритания, след отравянето на бившия руски разузнавач Сергей Скрипал.

Босна и Херцеговина към момента няма реалистична перспектива на НАТО, тъй като стъпките към алианса са блокирани от Република Сръбска, близка с Белград и Москва.

От трибуната в Сараево Матвиненко поиска от Босна и Херцеговина „реформи“ на държавните правосъдни институции и „широка автономия“ за Република Сръбска.

Тя препоръча да се закрие канцеларията на Върховния представител на Босна и Херцеговина – институцията, която наблюдава спазването на Дейтънското споразумение след войната от 90-те г. и която има и някои правомощия отвъд тези на държавните власти в Босна.

„Присъствието на чужденците унижава и народите на Босна и Херцеговина, които би трябвало да си върнат правомощията сами да управляват съдбата на страната си”, каза Матвиненко.

Руският представител нажежи напрежението и с определението „гражданска война“, което даде за международния въоръжен конфликт в Босна и Херцеговина преди над 20 години.

В резултат босненският депутат Халид Геняц напусна залата в знак на протест, а Матвиенко по думите му „срамно“ е злоупотребила с правомощията си, предаде телевизия N1.

Посещението на Матвиенко е по-малко от шест месеца преди националните избори в началото на октомври, които подсилват напрежението между политическите партии на бошняци и хървати, но и между властите в Сараево в Баня Лука.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук