Лукойл - Росенец
Лукойл

Българското правителство следва да прекрати дерогацията в Регламент (ЕС) № 833/2014, която позволява вноса в България на суров петрол от Русия да продължи до края на 2024 г. Поддържането на руския монопол върху българския пазар на горива е най-опасният риск за икономическата сигурност на страната.

Рафинерията „Нефтохим”, собственост на руската компания „Лукойл”, може да осъществява дейността си и без да преработва руски петрол, като България внася суров петрол и други суровини от многобройни алтернативни източници, включително от Черноморския регион, Близкия изток и Западна Африка.

При предсрочно прекратяване на дерогацията, дори в най-неблагоприятния вариант, при който рафинерията „Нефтохим“ спира напълно своята работа, рискът от недостиг на горива на българския пазар може да бъде избегнат чрез умело управление на настоящите резерви и на инфраструктурата за внос, която към момента е под руски монополен контрол.

Спирането на работата на рафинерията може и трябва да бъде предотвратено. Правителството трябва да изиска от Лукойл Нефтохим Бургас план с конкретни срокове и инвестиционни ангажименти за прилагане на петролното ембарго на ЕС поне 12 месеца преди сегашния краен срок на дерогацията. Планът трябва да бъде потвърден с външен одит от Агенцията за държавна финансова инспекция. Неспазването на тези изисквания от страна на Лукойл Нефтохим Бургас следва да доведе до по-строги мерки, като например да постави рафинерията и всички останали активи, притежавани от компанията, под държавен контрол.

Публикацията е поместена в сайта на Центъра за изследване на демокрацията. Заглавието е на ДЕБАТИ. БГ.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук