БСП, Възраждане и ИТН внесоха вот на недоверие
Снимка: БТА

Завещани от предходните управления на ГЕРБ проблеми и критики на Бойко Борисов към правителството на Николай Денков се оказаха сред мотивите, с които

БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ внесоха вота на недоверие към кабинета.

Оградата на границата с Турция, която беше основна тема на социалистите по време на последното управление на ГЕРБ, хроничният недостиг на кадрови ресурс в силовите министерства,

както и критиките на Борисов срещу решение на кабинета за купуване на американски бойни машини „Страйкър“,

са сред мотивите, които днес лидерите на опозиционните партии внесоха в деловодството на Народното събрание.

От левицата илюстрираха днес картината на сигурността с оградата на границата, която при управлението на ГЕРБ с Обединените патриоти беше наречена „великата българска стена“.

Още тогава при първите по-сериозни наводнения оградата пропадна на места

и отново беше обект на критики на социалистите и най-вече на тогавашния им депутат, сега – член на Европарламента – Елена Йончева.

Избрахме тази тема, тъй като най-ярко илюстрира неспособността на това правителство да отговори адекватно на предизвикателствата пред страната“, каза пред медии в парламента заместник-председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Атанас Зафиров.

По думите му се засилват геополитическите кризи от всякакъв характер.

Правителството вместо да осигурява стабилност и спокойствие, съпътства и способства тези кризи да ни засегнат пряко, смята Зафиров.

Той показа снимка на оградното съоръжение, с която според него може да се онагледи управлението на сигурността от правителството.

Левицата мотивира искания вот на недоверие и с друг наследен проблем – недостигът на човешки ресурс в армията и МВР, което от левицата, „Възраждане“ и ИТН

вероятно са очаквали да бъде решено за петте месеца управление на правителството.

Според Атанас Зафиров един от основните приоритети, който си е поставил кабинетът – влизането в Шенген, е точно толкова далеч, колкото беше и в самото начало на съставянето на правителството.

Той добави, че всички мерки, които са били обещани за подобряване състоянието на съоръжението, за осигуряване на безопасността на границата, не са изпълнени.

Той отбеляза, че липсват обещаните 1200 гранични полицаи,

на което министър Тодор Тагарев отговорил, че ще изпрати 50 войници, които да охраняват границата.

Продължава кадровата немощ на българската армия. Вчера с половин уста министърът на отбраната призна, че тази година приемът на курсанти във военния университет е, за съжаление, една трета от обявените нужди, а в крайна сметка тези, които ще завършат, могат да попълнят едва 22 % от нуждите на българската армия, което показва един системен кадрови недостиг на българската армия, който се засилва, вместо да се подобрява“, каза още Зафиров.

С мотивите на ГЕРБ левицата и националистите атакуват и решение на правителството за закупуване на бойни машини „Страйкър“, което е станало без да бъде одобрено от парламента.

Това решение на Министерския съвет, преди решението на Народното събрание, е в

противоречие на законовата рамка, приета през 2018 г. от парламента,

която казва, че сумата трябва да бъде 1 млрд. 450 млн. Решението, което са взели в Министерски съвет, е за 2 млрд. 200 млн. и ако бъде обжалвано, ще падне, защото е закононесъобразно, смята Зафиров.

Относно закупуването на новата бойна техника, депутатът Цончо Ганев от „Възраждане“ каза, че наблюдаваме нов епизод от това как поредно българско правителство се „откупува“, за да продължи да управлява.

Вотът на недоверие е политически акт и е демонстрация на непримиримост, каза Тошко Йорданов от ИТН.

„Дали ще мине, или няма да мине – може да не се стигне до вот на недоверие, като ги гледам какво се случва в зала. Може пък да си падне това правителство и без да се налага вот на недоверие“, коментира той.

Според Тошко Йорданов ГЕРБ, ПП и ДБ сами саботират правителството си и им препоръча да отидат и да се посъветват с Делян Пеевски какво да правят.

Подозирам, че трябва да отидат да занесат едно кафе на Ахмед Доган.

„Доколкото разбирам той ще е човекът, който ще управлява“, каза още той.

Христо Иванов знае пътя към „Росенец“, да вземе едно поясче с патенце и да доджапа до „Росенец“, добави Йорданов.

С какво право, с каква легитимация ПП-ДБ имат правителство, нямат мнозинство, каза председателят на ПГ на ИТН. „На местните избори ядоха бой като тъпан“, коментира той. Спечелиха един кмет в София, което не е сигурно, но, ако им видите гласовете, те са наполовина на това, което имаха на парламентарните избори, посочи Йорданов.

Относно поисканата от премиера Николай Денков смяна на състава на Централната избирателна комисия, чийто председател е от ИТН, Йорданов коментира, че

Денков е „като малко дете, което може да си иска разни неща“.

За искането за освобождаване на председателя на ДАНС Пламен Тончев, Йорданов каза, че за първи път вижда да се иска оставка на шеф на служба, защото си върши работата.

Той посочи, че е трябвало да „изхвърчат“ заместник-министърът и министърът на електронното управление. Според него те са хората, които нарушиха закона, само че Денков не вижда.

Попитан дали са нужни нови избори, Йорданов отговори: „Дайте първо тази сглобка да се разглоби, после ще видим какво ще стане“.

По-рано днес стана ясно, че ГЕРБ са склонни да подкрепят управлението, след като стане ясно кои големи инфраструктурни проекти ще бъдат заложени за изпълнение. От ГЕРБ заявиха, че са видели само „подмяна на мантинели“ и нищо по-съществено.

Затова те започват да привикват министри, за да се отчитат за свършеното в техните ресори. Вотът на недоверие идва на фона на постоянния натиск, който ГЕРБ и ДПС упражняват върху правителството през последните месеци и в синхрон. До момента двете партии не са заели категорични позиции за това ще подкрепят ли правителството.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук