Сачева
На снимката: Деница Сачева

Социалният министър Деница Сачева изненадващо се включи в словестната престрелка между управляващите и президентството и прикани държавния глава да разкрие кореспонденцията си и да даде разпечатки от мобилния си телефон. Тя направи това в телевизионан изява по БНТ.

Нейният коментар е по повод на изявлението на Радев от по-рано днес, в което той иска министър-председателят Бойко Борисов и министрите да разкрият кореспонденцията си.

„Съжалявам, че президентът влиза в такъв режим на диалог, защото това е липса на държавническо мислене. Не може да застанеш зад тезите на човек, който е обвиняем, както и зад художествени преразказни картинки във „Фейсбук“. Важно е да говорим по темите, които са сериозни и касаят хората – по това очакваме да чуем изявления, всичко останало е в сферата на шоуто, а мисля, че в момента нямаме нужда от това“, каза социалният министър.

Личен пример

„Аз давам личен пример, предоставям телефона си веднага с всички разпечатки. Режим на диалог с източника на тази информация няма. Причината да има изявления е точно това – да има изявления за хората, защото хората в момента са в заблуждение какво се случва. В момента има обвинения, които са повдигнати, като невинността на Васил Божков трябва да бъде доказана в съда. И едва когато съдът докаже това, можем да кажем дали публикуваното от Божков има основание, защото в момента ние виждаме само различни скрийншотове, комикси и манипулации, недомлъвки и недомислици без никакво доказателство.

За момента е ясно, че има политическа заявка. Някой, който е обвиняем, иска да бъде алтернатива на властта – това е вододела, по който хората трябва да вземат решение на коя страна да застанат. Не може да заставаш на страна на човек, който е обвиняем за това, че не е плащал данъци и то в особено големи размери, както и е обвинен в 18 други обвинения

След отпускането на мерките виждаме огнища – това е доказателство за това, че правителството в нито един момент не е крило информация, свързана с коронавируса, съобщи още социалният министър. „Напротив, винаги предупреждавахме, че трябва да сме внимателни, защото има реална здравна заплаха. Със сигурност внимателно наблюдаваме ситуацията и сме готови да въвеждаме мерки за овладяване на локалните кризи. Що се отнася до социално-икономическите мерки – те ще продължат, имаме готовност да ги продължим до края на годината, като говорим не само за 60/40, а и за нови мерки за овладяване на безарботицата. Например – продължаване на програмата за топъл обяд, за друго раздаване на хранителни продукти, социалния патронаж ще продължи и той до края на годината, както и за хората с увреждания. Предстои съвсем скоро да обявим още една процедура, която е за предприемачество за хора с удвреждания, така че всички мерки са в ход“ – заяви министър Сачева.

Безработицата

По думите й към този момент 86 хиляди са хората без работа от началото на извънредното положение, а почти 63 хиляди са тези, които са си намерили работа към днешна дата. Днешните данни са, че 1058 души са се регистрирали в Бюрата по труда, като едва 282 от тях са заради коронакризата – основно хората са от София, Пловдив, Варна и Бургас.

Преработващата промишленост, в шивашката индустрия, в мебелната индустрия също има турбуленции, има намаляване на доставки и възможности за износ. Туризмът и транспортът продължават да бъдат критични.

При затваряне на предприятия, в които има заразени хора, трябва да се обърне внимание на неформалната икономика и на нейния размер, смята социалният министър.

„Защото ако тези хора се осигуряват на реалния си доход, те биха взимали 80% от нег, ако излязат в болничен. Причината за страхът им е, че се осигуряват на минималната работна заплата. А колко точно може да продължаваме по този начин – Главната инспекция по труда продължава да прави проверки, когато получи сигнал за това. Размерът на неформалната икономика е между 30 и 40% у нас“, допълни Сачева.

На много работодатели им хареса дистанционната работа – спестяват разходи – а това е тема, която тепърва ще се дискутира със социалните партньори, разкри социалният министър.

„Това е много по-добра възможност за работа в условията на вируса, но със сигурност гъвкавите форми на заетост е работа от вкъщи трябва да бъдат разгледани подробно в бъдещото законодателство и да бъдат регламентирани“ – каза тя.

Туристически сезон

„Трудно е да се коментира какъв ще е туристическият сезон, защото зависи от много външни фактори. По линия на ОПРР коментираме част от средствата, които са насочени върху наемане на безработни лица, да бъдат насочени пряко към туризма“, уточни министърът.

Мярката към подпомагане на лица с деца до 14 години, които са ползвали и неплатения си отпуск, вече не се радва на такъв голям интерес, тъй като родителите все повече се връщат на работа. По тази мярка са подадени около 5000 заявления, а около 3000 са удволетворени, помощта по нея е 275 лева.

439 нови договора са сключени по програмата за детегледачка по време на кризата, допълни Сачева.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук