Блинкен Северен поток 2

Държавният департамент на САЩ отново предупреди редица европейски компании, които според негови данни помагат в изграждането на газопровода „Северен поток 2“, за възможния риск от налагане на санкции срещу тях от американските власти, съобщи агенция Ройтерс.

„Опитваме се да информираме компаниите за риска и ги призоваваме да се изтеглят, преди да е станало късно“, заяви източник от правителството на САЩ при условие за анонимност.

Очаква се до края на седмицата Държавният департамент да излезе с доклад за компании, които помагат за изграждане на газопровода Русия-Германия.

Компаниите, които биха могли да се съдържат в доклада, включват такива, които осигуряват застраховка, помагат за прокарването на подводния тръбопровод или проверяват строителното оборудване на проекта, казва още източникът на Ройтерс.

Компаниите могат да бъдат изложени на риск от санкции на САЩ съгласно съществуващото законодателство, ако не спрат работата си по проекта.

Според източника на Ройтерс от санкциите може да бъде засегната и компанията Zurich Insurance Group.

Междувременно РИА Новости цитира руското външно министерство, според което подводната част на газопровод „Северен поток 2“ до Германия ще бъде завършен въпреки натиска от страна на Съединените щати. Завършването на проекта зависи от различни фактори, включително времето, съобщи агенцията, позовавайки се на служител на министерството.

Сагата със „Северен поток 2“ продължава години

Газопроводът на стойност 11 милиарда долара, е един от най-важните руски проекти в Европа и предизвика напрежение между Вашингтон и Москва. „Газпром“ спря строителството на „Северен поток 2“ за една година след санкциите на САЩ през декември 2019 г. Но работата се възобнови, като „Газпром“ се надява да завърши газопровода „Северен поток 2“ под Балтийско море, за да удвои капацитета на съществуващата линия. Проектът е завършен на 90%, като остава само около 100 км участък в дълбоки води край Дания.

САЩ се противопоставят на „Северен поток 2“, който би лишил Украйна от изгодни транзитни такси, заявявайки, че това ще увеличи икономическия и политически лост на Русия над Европа. Администрацията на Белия дом също така стимулира износа на американски втечнен природен газ за Европа, гориво, което се конкурира с газопровода от Русия.

От своя страна Кремъл заяви нееднократно, че „Северен поток 2“, воден от държавната енергийна компания „Газпром“, е търговски проект.

Германия също посочи, че тръбопроводът е просто търговски проект. Най-голямата икономика в Европа се нуждае от природна газ, тъй като затваря въглищните и ядрените си централи с оглед на опазване на околната среда и на безопасността.

Междувременно британският консервативен депутат Даниел Кочински  призова правителството да наложи санкции на по думите му „изключително опасния“ газопровод „Северен поток 2“.

Победата на Джо Байдън на президентските избори в САЩ предвещава ескалация на газовата война близо до Швеция заради тръбопровода „Северен поток-2”, пише в същото време шведският вестник „Свенска Дагбладет”.

Според изданието, встъпването на Байдън в длъжност не предвижда промяна в отношението на Вашингтон спрямо руския проект. „По-скоро обратното: Джо Байдън е по-суров противник (на газопровода) от Доналд Тръмп”, се казва в публикацията.

Санкциите на САЩ срещу компаниите, които участват в изграждането на „Северен поток 2“ влязоха в сила от началото на годината, след като и Камарата на представителите, и Сенатът отхвърлиха наложеното от Тръмп вето върху Закона за отбрана. Последва и първа реакция, като норвежка компания отказа сертификат на газопровода.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук