Британският премиер Тереза Мей започва опити за договаряне на парламентарен консенсус по план „Б“ за напускане на Европейския съюз, след като предишната вечер депутатите отхвърлиха споразумението й със съкрушително мнозинство и съдбата на Брекзит потъна в мъгла. След поражението на министър-председателя, лидерът на лейбъристите Джереми Корбин, внесе вот на недоверие към правителството, който ще бъде гласуван в сряда вечерта. Вотът със сигурност няма да мине, понеже никой от собствените й депутати, нито северноирландската „Демократическа юнионистка партия“ (DUP) са готови да поемат риск от избирането на ляво правителство начело с Джеръми Корбин. Същевременно лидерството на Мей начело на торите не може да бъде оспорвано още 11 месеца според партийните правила. Така че един министър-председател, който очевидно вече няма доверието на кабинета си, на партията си и на парламента, ще остане на поста. Но в името на каква цел?
Само 10 седмици остават до 29 март, когато Великобритания трябва да напусне Евросъюза по график, но страната е в най-дълбоката си политическа криза от половин век насам, без да е наясно как, нито пък дали въобще ще напусне европейския проект, към който се присъедини през 1973 г.
Тереза Мей обеща да разговаря с депутати от различни партии, за да намери компромис, чрез който да се избегне Брекзит без сделка или втори референдум за членството в ЕС.
Тереза Мей ще преговаря с опозиционната Лейбъристка партия, без лидера й Корбин, със съюзниците си от ДЮП и със собствените си депутати. Джон Макдонъл, втория по влияние политик в Лейбъристката партия и неин финансов министър в сянка, заяви, че Мей може да получи парламентарна подкрепа, ако договори компромис с неговата партия. Лейбъристите твърдят, че целта им е да спечелят властта след нови избори и да договорят с ЕС по-добра сделка за Брекзит. Много от членовете на партията обаче настояват за втори референдум с опция за отмяна на Брекзит.
Тереза Мей може да прокара споразумение за Брекзит през парламента, стига да договори компромисно решение с опозиционните лейбъристи, заяви вторият по значение човек в Лейбъристката партия – финансовият министър в сянка Джон Макдонъл, цитиран от „Ройтерс“.
Лейбъристите ще подкрепят Мей, ако тя се съгласи да остане в постоянен митнически съюз с ЕС, запази тесни връзки с общия пазар и даде повече гаранции за защитата на работниците и потребителите. Макдонъл добави, че става все по-вероятно да се наложи правителството да поиска удължаване на срока на процедурата по Член 50 за напускане на ЕС. Според неофициална информация ЕС е готов да отложи излизането на Великобритания до юли.
Министърът на финансите Филип Хамънд, министърът на бизнеса и енергетиката Грег Кларк и министърът за Брекзита Стивън Баркли заявили, че „депутати от задните банки подготвят предложение за забавяне на член 50“.
Арлин Фостър, лидер на северноирландската Демократична юнионистка партия, заяви, че Мей трябва да се стреми към фундаментални промени в сделката за развода с ЕС.
Основното притеснение около сделката на Мей е така нареченият „предпазен механизъм“ за недопускане на „твърда граница“ между Република Ирландия и Северна Ирландия. Този механизъм е най-спорният момент от споразумението, като според много британски депутати той може да остави Великобритания в обсега на правилата на ЕС за неопределено дълго време.