Съветът за електронни медии дава седемдневен срок на директора на Българското национално радио да си подаде сам оставката, в противен случай след този срок мандатът му ще бъде принудително прекратен. Той обаче отказа да го направи.
„Оставка нямам намерение да подавам в момент, в който тече прокурорска проверка, в момент, в който има сформирана анкетна комисия, която да разследва ситуацията в радиото, в момент, в който очакваме да пристигне Сметна палата, заедно с АДФИ, за да установят сключените неизгодни договори. За първи път в историята на радиото то има дефицит от 4 млн. лв.“, каза Костов.
Според него е непрофесионално СЕМ да му искат оставката в изборно време и на фона, на това което се случва в медията.
Попитан дали в радиото се работи под натиск, Костов каза че това не е така и поясни, че на изслушването в СЕМ са се появили хора, които не са от т.нар. „Редколегия” и те не представляват гласа на радиото. Той добави, че в радиото няма цензура и подчерта, че много неща са нямали да прозвучат в ефир, ако е имало такава.
Костов обяви още, че често се случва сигналът на радио „Хоризонт” да прекъсва като през август това се е случило четири пъти.
„Не съм съгласен с твърденията, че това се случва за първи път и е безпрецедентно. Само през месец август около четири пъти е спирала програмата на „Хоризонт”. Това е видно от справките, които ни се изпращат от НУРТЦ, протоколите на техническата ни дирекция”, коментира той и добави, че прекъсванията са по различни причини.
Съдбата на Костов трябваше да бъде решена от 5-членния състав на СЕМ на днешното заседание, но това не се случи заради отсъствието на Бетина Жотева, която била в отпуск.
Заседанието беше насрочено миналия петък, след като на среща с медийните надзорници журналисти от „Хоризонт“ разказаха за натиск над ръководството на радиото за отстраняването на Великова.
По време на срещата отстранената журналистка Силвия Великова, известна с острия си тон към прокуратурата и единствения кандидат за главен прокурор Иван Гешев, разказа, че е викана на разговор от директора, в който й е казано, че четирима души са се обаждали за свалянето й.
Зам.-главният редактор на програма „Хоризонт“ в оставка Даниела Късовска свидетелства за натиск по същата тема над шефа на програмата Ивайло Савов, последван от отказ и спешното му пенсиониране. Савов потвърди.
Никой до момента не е назовал официално кои са обаждалите се по телефона.
Припомняме, че в петък – 13 септември – сутрешното предаване на БНР от 6 до 11 часа не се излъчваше и неговото място не беше попълнено от нищо друго. В четвъртък на сайта на радиото се появи информация, че на следващия ден ще има техническа профилактика. Неофициално обаче се разбра, че причината за спирането на сигнала е уволнението на Силвия Великова – дългогодишен водещ на сутрешното предаване „Преди всички” и отявлен критик към работата на прокуратурата и на кандидата за главен прокурор Иван Гешев. Никой от колегите на Великова не пожелал да заеме нейното място и затова се наложило радиото да спре излъчването си.
БНР е обект от стратегическо значение за националната сигурност, а спирането на излъчването е безпрецедентно. Това накара главния прокурор Сотир Цацаров да възложи на заместника си Иван Гешев да провери каква е причината за спирането на ефира. Проверката се извърши от ДАНС и регулаторите СЕМ и КРС.
Дни по-късно генералният директор на БНР Светослав Костов беше изслушан от Съвета за електронни медии. Костов заяви, че отговорност за спряното ефирно излъчване носи директора на дирекция „Техника“ Пламен Костов, а проблемът с липсата на сигнал бил в оптичен кабел.
В отговорите си към членовете на регулатора Костов неколкократно повтори, че той само е поставил резолюция „Да“ на докладната на подчинения си служител, в която се иска профилактика.
Проверката на прокуратурата е установила, че БНР разполага с резервни студия за всяка от програмите си и когато се налага профилактика или ремонт, излъчването и студийната работа временно се мести в друго свободно студио или ефирът се запълва с музика или друго съдържание.
Стана ясно още, че нищо не е наложило спирането на сигнала за 5 часа.
Според Закона за радиото и телевизията, директорите на Българската национална телевизия и на Българското национално радио се избират от петимата членове на Съвета за електронни медии.
На 26 юни за кандидатурата на Светослав Костов за ръководител на БНР гласуваха Бетина Жотева, Розита Еленова и София Владимирова.
Прави впечатление, че най-яростните нападки към шефа на БНР идват точно от тези три дами от СЕМ, които го избраха.
Иначе днес парламентът реши Сметната палата да влезе в БНР и да направи финансов одит на институцията. Повече по темата може да прочетете ТУК.