Войници в Тунис, след като президентът Каис Саид освободи правителството и замрази парламента, Тунис, 25 юли 2021 г.
Войници по улиците на Тунис, след като президентът Каис Саид освободи правителството и замрази парламента, Тунис, 25 юли 2021 г.

Световният печат е авторска рубрика на ДЕБАТИ.бг, която отразява водещите новини в едни от най-известните и престижни световни издания. В нея на един адрес можете да откриете най-важното от международната сцена.

„Гардиън“: Президентът на Тунис налага едномесечен комендантски час и забранява събиранията

Тунизийският президент Каис Саид обяви едномесечен комендантски час и изглежда, че затяга властта в северноафриканската държава. Това се случва един ден, след като уволни премиера Хашим Мечичи.

Световният печат

Тунизийците се събудиха във вторник с драконовски ограничения, включително национален полицейски час от 19:00 до 6:00 ч., и забрана за събиране на повече от трима души на обществени места. Новите ограничения, обявени с президентски указ късно в понеделник забраняват придвижването на хора между градовете, с изключение на основните нужди или по спешни здравословни причини.

Късно в понеделник уволненият премиер Хашим Мечичи заяви, че ще предаде властта на избрания от президента човек.

Президентът Сайед, независим, без партия зад гърба си, се позова на извънредни правомощия от конституцията, за да уволни премиера. По-късно той уволни и министрите на правосъдието и отбраната и спря парламента за 30 дни. Саид обеща, че всяка насилствена опозиция ще бъде посрещната със сила.

Действията на Саид бяха заклеймени като преврат от основните партии в страната, включително ислямистите. Той отхвърли тези твърдения.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен разговаря по телефона с лидера на Тунис. Той го насърчи „да се придържа към принципите на демокрацията и правата на човека, които са в основата на управлението в Тунис“.

Пандемията в Тунис послужи като гръмоотвод за дългогодишно недоволство на хората от парламентарната политика. Хиляди хора се противопоставиха на ограниченията свързани с Covid-19 в демонстрации, които предизвикаха сблъсъци със силите за сигурност в няколко града в неделя.

Повече от 18 000 души в 12-милионната държава са починали от коронавирус от началото на пандемията, смазвайки рушащите се служби за обществено здраве и осакатявайки жизненоважната туристическа индустрия. Към днешна дата само 7% от населението е напълно ваксинирано. 90% от леглата в интензивните отделения в страната са заети. 

„Ройтерс“: Байдън и Казими подписват споразумение за прекратяване на бойната мисия на САЩ в Ирак

Президентът на САЩ Джо Байдън и иракският премиер Мустафа ал Казими подписаха споразумение в понеделник. С него официално се прекратява американската бойна мисия в Ирак до края на 2021 г.. Но американските сили все още ще действат там като съветник. Споразумението идва в политически деликатен момент за иракското правителство и може да бъде тласък за Багдад.

Световният печат

Байдън и Казими се срещнаха в Овалния кабинет за първите си разговори лице в лице, като част от стратегическия диалог между САЩ и Ирак.

„Нашата роля в Ирак ще бъде да бъдем на разположение, да продължим да обучаваме, да помагаме и да се справяме с Ислямска държава. Но ще прекратим бойната мисия до края на годината“, каза Байдън пред репортери. В момента в Ирак има 2500 американски войници, фокусирани върху противодействието на остатъците от Ислямска държава. Ролята на САЩ в Ирак ще се измести изцяло към обучението и помагането на иракските военни да се защитават. Сделката за прекратяване на бойната мисия в Ирак последва решението за изтегляне на американската военна мисия от Афганистан до края на август.

Водена от САЩ коалиция нахлу в Ирак през март 2003 г. въз основа на обвинения, че правителството на тогавашния иракски лидер Саддам Хюсеин притежава оръжия за масово унищожение. Саддам беше свален от власт, но такива оръжия така и не бяха намерени. През последните години мисията на САЩ беше съсредоточена срещу бойците на Ислямска държава в Ирак и Сирия.

САЩ планират да предоставят на Ирак 500 000 дози от ваксината Pfizer / BioNTech (PFE.N), COVID-19 по глобалната програма за споделяне на ваксини COVAX. Дозите трябва да пристигнат след няколко седмици. САЩ също ще предоставят 5,2 милиона долара за финансиране на мисия на ООН за наблюдение на изборите в Ирак през октомври.

CNN: Идентифицирана е и последната, 98-а жертва на рухналата сграда в Маями

Семейството на последната жертва, която беше в неизвестност след смъртоносното срутване на жилищен блок във Флорида каза, че останките й са намерени и идентифицирани. Откритието приключва едноседмично чакане за семейството на 54-годишната Естел Хедая. Нейният брат Ики Хедая каза пред американски медии, че местната полиция в Ню Йорк е предала новината на семейството им в понеделник.

Световният печат

След откритието й смъртните случаи след колпаса на сградата станаха 98. Спасителните екипи прекараха седмици в развалините в търсене на жертвите. Но в петък заявиха, че издирването най-накрая приключва. По това време Естел Хедая все още е в неизвестност.

Кметът на окръг Маями-Дейд Даниела Левин Кава заяви в понеделник, че полицейските доброволци продължават „внимателно и педантично“ да пресяват милиони лири отломки, търсейки останки и лични вещи.

Първоначално броят на изчезналите е бил 159, но полицията намалила тази цифра след седмици проверки на докладите. Длъжностни лица казват, че мястото, където някога е била 12-етажната сграда Champlain Towers South, се третира като местопрестъпление.

Каква е причината 40-годишната сграда да падне на земята, остава неизвестно. Доклад от 2018 г. открил структурни проблеми с блока заради океана. Всички, освен един от убитите, бяха открити мъртви в развалините, като една жертва умира в болница.

Сред другите жертви на бедствието са седемгодишната дъщеря на пожарникар от Маями, 92-годишна жена и сестрата на първата дама на Парагвай.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук