BBC

Млада жена, простреляна в главата миналата седмица по време на протест срещу преврата в столицата на Мианмар, почина в петък, съобщи член на семейството, предава BBC.

Тя е първата известна жертва на продемократичниte протести, които продължават вече две седмици след военния преврат от 1 февруари.

20-годишната жена беше в критично състояние от 9 февруари, когато беше простреляна на протест в Найпидо, въпреки каската за мотор, която е носила.  Общественият гняв от преврата се засили през последните дни, като стотици хиляди хора излязоха на улиците в градовете, градовете и селата в цялата страна.

CBS

САЩ отново ще станат страна по Парижкото споразумение за климата в петък след четиримесечно прекъсване. Американският президент Джо Байдън многократно е заявявал по време на предизборната си кампания, че ако спечели изборите, възнамерява да върне САЩ към споразумението като една от първите стъпки.

Байнът заявява планира да стимулира развитието на алтернативни енергийни източници и да прехвърли автомобилния парк на федералните департаменти към електрически превозни средства.

Процесът на връщане към Парижкото споразумение отне само 30 дни, докато оттеглянето от него отне няколко години. В деня, в който САЩ отново се присъединят към договора, генералният секретар на ООН ще говори онлайн със специалния пратеник на президента на САЩ по въпросите на климата Джон Кери за това как Вашингтон може да помогне и за опазването на околната среда.

New York Times

Бедствената ситуация в Тексас продължава. След като електричеството беше възстановено на повечето тексасци, държавата се сблъска с нова криза, тъй като милиони останаха без питейна вода. Бякои жители бяха принудени да варят лед и мръсен сняг над печките си, докато за други това означаваше никаква вода.

Очаква се още една голяма зимна буря да проследява от долната част на долината на Мисисипи до средата на Атлантическия океан и североизтока до петък, съобщи Националната метеорологична служба, донасяйки още обилен сняг, киша и леден дъжд, за да усложни допълнително усилията за възстановяване.

Пътуванията остават парализирани в голяма част от Съединените щати, като пътищата са коварни и хиляди полети са отменени. Много училищна също забавят или отменят присъственото обучение.

El Pais

Заразените в Испания продължават да намаляват, въпреки че страната е далеч от овладяването на пандемията. Пикът на третата вълна на здравната криза вече е приключил, но докато новите случаи и приеманията в болници падат, все още има високо ниво на натиск върху здравните системи в страната – общо 3 822 пациенти с Covid-19 в момента се лекуват в интензивни отделения. На фона на това няколко територии като Мадрид отхлабват мерките, въпреки че нивото на заболеваемост в цялата страна остава над 250 случая на 100 000 жители.

В ежедневния си доклад, публикуван в четвъртък, здравното министерство съобщава за 14 515 нови случая на коронавирус и добавя 388 смъртни случая към броя на загиналите. 14-дневният кумулативен брой инфекции на 100 000 жители сега е спаднал до 321, но това все още е над екстремното ниво на риск от 250, установено от испанското правителство.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук