Министерството няма официална информация за продажбата на CEZ на индийски консорциум. „Тече една процедура, която чешката държава провежда. Това са активи, които са собственик на чешката държава и тази продажба се извършва по реда и условията на тяхното законодателство. Всяка информация, която идва оттам е с голямата степен на вероятност. Ние нямаме официална информация“,  каза пред Нова телевизия министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

В отговор на въпрос за свързаност на индийските кандидати за ЧЕЗ с българската компания „Фючър енерджи“, собственост на Валентин Христов, министър Петкова каза, че не е запозната с такава информация. ( Дружеството „Фючър енерджи“ е  доставчик на електрическа енергия за България, Македония, Сърбия и Албания (за България и Македония е и Координатор на балансираща група) и е в списъка на сериозните длъжници към НЕК).

В коментар по темата за отношението на държавата към активите на ЧЕЗ – с важно значение за  националната сигурност, Теменужка Петкова обясни, че, в случай на сделка, ще бъде  направена  строга проверка на новия купувач, предвид факта, че „ЧЕЗ държи ценни активи“.

Това, че чешката държава ще избере, определи купувачи не означава, че те ще бъдат одобрени на всяка цена от българските власти. Трябва да бъде направена проверка от Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за финансов надзор, Комисията за енергийно и водно регулиране. Това е електроразпределителното предприятие с най-много и най-ценни активи. Така че ще бъде направена много сериозна проверка и, ако тези купувачи по някакъв начин не отговарят на изискванията и стандартите в България, ние имаме право да кажем своето мнение“, допълни министърът. 

По-рано Times of India, позовавайки се на информация в чешкия всекидневник  Hospodarske Noviny съобщи, че CEZ Group е близо до сделка за бизнеса си електроснабдяване и електроразпределение с компанията Фючър Енерджи на стойност 363 млн. долара. Говорителят на CEZ уточни по темата пред Ройтерс, че продължават разговорите и кандидатите са няколко.

Според информация на чешките медии, които следят отблизо сделката ,съобщиха за още един вероятен купувач – чешката компания ЕНЕРГО-ПРО.

CEZ Group  вече съобщи миналата седмица за постигнато споразумение за продажбата на ТЕЦ „Варна“ на българската компания SIGDA, в която мажоритарно участие има бившият транспортен министър в правителството на Орешарски Данаил Папазов.

За газовия хъб „Балкан“

Министър Петкова коментира  и темата  за значението на руския газ за осъществяването на проекта за газов хъб „Балкан“.

„Този проект се ползва с безрезервната подкрепа на ЕК, ние получихме и финансиране, на базата на което сега се извършва обществена поръчка с избор на изпълнител, който да изготви предпроектното проучване за проекта“, припомни  министърът на енергетиката.

Нейната оценка за газовия хъб „Балкан“: реализацията на този проект ще бъде много важна и приоритетна не само за нас, а и за ЕС.

На въпрос дали газовият хъб „Балкан“ би накърнил руските интереси, Теменужка Петкова отговори:

Русия снабдява 42% от природния газ за Европа. Така че без руския газ няма как да бъде реализирана концепцията за газоразпределителен центъра на територията на България. Но за да бъде реализиран такъв хъб, трябва да са на лице поне три различни източника. И ние работим именно в тази посока.

По думите й диверсификацията на източниците и маршрутите на природен газ ще даде повече опции и по-конкуренти цени за страната ни. Министър Петкова информира още, че по време на срещата на българското правителство  за председателството на Съвета на ЕС, която се бе миналата седмица, еврокомисарите Мигел Ариас Канете и Марош Шефчович са информирали за намеренията за промени в газовата директива.

Промените в газовата директива  предвиждат прилагане на Третия либерализационен пакет и върху трети страни и ще засяга както вече съществуващите, така и новите газопроводи. По думите на Петкова предстои обсъждане на предложенията.

За АЕЦ „Белене“

Има интерес от китайската държавна енергийна компания, а и от други инвеститори  към проекта за  АЕЦ „Белене“. Най-добрият начин за проверка на интереса е приватизацията на проекта, обясни министърът на енергетиката.

По отношение на въглищните централи, Петкова обясни, че страната ни ще работи активно за дерогация.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук