В специално интервю за ДЕБАТИ.бг анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов коментира доклада на ЕК, който излиза днес, и който порицава България, Малта и Кипър заради програмите им за получаване на т. нар. „Златни визи”.
Те представляват разрешение за постоянно пребиваване на територията да дадена страна или директно получаване на гражданство след задължително инвестиране в държавата.
Парадоксално е, че поне още 10 държави от ЕС имат такива програми, но посочени от ЕК са само България и още две. Според Безлов това се дължи на открити нарушения в процедурите.
Веднага след като информацията за доклада се появи, Министерството на правосъдието се обяви за законодателни промени, чрез които да се премахне възможността за получаване на „Златни визи”. На днешното си заседание и министърът на икономиката Емил Караниколов обяви, че ще бъде предложено тази процедура да отпадне. Според Безлов обаче това не трябва да се прави.
„Предложението на Министерството на правосъдието е тази опция за „Златните визи” да се затвори и да си нямаме проблеми. Но защо „да си нямаме проблеми”, защото някакви чиновници не си вършат работата, при положение, че виждаме страни като Гърция и Португалия, които си разширяват модела на „златните визи”. Това носи големи приходи на страната. В момента, в който този човек купи „златна виза” и тръгне да живее в тази страна, той започва да инвестира допълнително. Опитът показва, че това е добър модел.”
Безлов коментира, че за да няма проблеми с ЕК, България трябва да изгради качествен контролен орган , който да следи да не се извършват измами при получаването на българско гражданство, а да не се зачерква с лека ръка цяла една въможност.
По данни на анализатора от всички държави в ЕС, които позволяват получаване на гражданство чрез инвестиции, България има най-малко кандидати. За последните пет години български граждани по тази процедура са станали само 296 души на фона на близо 25 хил. в Испания, почти 20 хил. в Унгария и малко над 17 хил. в Латвия, каза още експертът.
„България не е дупката, през която чужденците влизат в ЕС”, категоричен е Безлов.
Цялото интервю с експерта може да четете ТУК.