Валери Симеонов
на снимката: Валери Симеонов

Вицепремиерът Валери Симеонов определи проектозакона за горивата, който налага високи финансови изисквания и към дребните търговци, като „отвратителен лобистки закон”.

В ефира на Българската национална телевизия (БНТ) той обясни, че проектът е насочен към обслужването на няколко големи фирми, и посочи конкретно „Лукойл“. Посочи, че въпросните фирми са „обсебили“ 80% от пазара.

Симеонов отрече проектът да е на „Обединени патриоти“ и обясни, че е на „неговия приятел“ Емил Димитров.

В понеделник Симеонов е разговарял няколко часа с протестиращите дребни търговци на горива. Не обясни какво точно са обсъдили на срещата, но подчерта, че бил съгласен с протестиращите още преди разговорите.

Вицепремиерът призна, че има сив сектор на пазара на горива, но той не е в сочените размери от 1 млрд. лв.

Подменя се мотивацията за този закон, не става въпрос за борба със сивия сектор, а за осигуряване на безпроблемен пазар на няколко фирми – основно „Лукойл“ на Валентин Златев, коментира Симеонов.

Валери Симеонов посочи още, че за последните 10 години „Лукойл България“ е на загуба и не е платила нито един лев данъци при приходи от 5 млрд. лв. За сравнение посочи, че фирмата майка в Русия е на годишна печалба от около 120 млрд. лв. Според него става въпрос за източване на печалби, а на пристанището „Росенец“ на „Лукойл“ не се знаело какво става.

„Малките дистрибутори ще бъдат унищожени, а големите ще монополизират пазара. Има редица нарушения на европейски директиви”, обобщи той мнението си по проекта.

Валери Симеонов заключи, че не трябва да се позволява монополизация на който и да е бранш, „а има непрекъснато такива опити от големите играчи”.

Припомняме, че миналата седмица търговците на горива протестираха срещу промените в Закона за горивата. Недоволните са категорични, че ако поправките в закона не бъдат изтеглени, те имат готовност да блокират и границите.

С поправките се залага на засилени мерки, които да ограничат сивия сектор. Въвежда се регистрационен режим за фирмите, завишени банкови гаранции и наличие на солиден капитал на дружествата. За големите фирми и собственици на складове за нефт и горива изискването е за минимум 3 млн. лв., за всяка бензиностанция ще се изисква по 20 хил. лв., а дистрибуторските фирми, които се занимават с пълнене на бутилки с втечнен газ – до 500 хил. лв.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук