парламент, кворум

Депутатите ще обсъдят ветото на президента Румен Радев срещу мораториума за плащане на някои нови лекарства.

Държавният глава върна Закона за бюджета на Здравната каса за прегласуване, защото, според него, текстовете в него, които касаят неплащането на иновативни лекарства за онкоболни за следващата година, предполагат различно третиране на здравноосигурените лица и се засяга основно конституционно право, гарантиращо на гражданите достъпна медицинска помощ.

Народните представители вече веднъж одобриха Здравната каса да не плаща за нови молекули. Последва обществено недоволство, а президентът Румен Радев наложи вето.

Здравното министерство и повечето депутати обаче продължават да защитават забраната.

Малко преди началото на парламентарното заседание отново ще има протест.

От Федерацията „Български пациентски форум“ поискаха незабавната оставка на здравния министър Кирил Ананиев.

В отворено писмо до медиите от пациентската организация, която сигнализира президента Румен Радев с молба да наложи вето на гласувания мораториум за нови лекарства, се обявяват срещу изказвания на министъра, определяйки ги като лъжа.

Сред тях са твърденията, че България е една от страните, които най-бързо внедряват новите лекарства, както и, че няма заболяване, което да не е осигурено с най-модерните, прилагани в Европа и света медикаменти.

От здравното министерство се обявиха срещу ветото на президента, определяйки го като необосновано, часове след като то беше наложено.

Това предизвика негативните реакции на част от пациентската общност у нас, която изчисли, че мораториумът ще засегне над 700 болни у нас.

Той бе предложен като част от проекта за бюджета на здравната каса в началото на есента от настоящия здравен министър Кирил Ананиев, който тогава бе председател на надзорния съвет на здравната каса.

На днешното заседание депутатите окончателно ще гласуват и законопроекта на Министерски съвет за противодействие на корупцията.

Антикорупционният закон предвижда създаването на единен независим антикорупционен орган, който да извършва реални проверки на декларации за имущество и интереси и да извършва отнемане на незаконно придобито имущество.

Предвижда се комисията да е в петчленен състав, избиран от НС за срок от шест години.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук