• Голямата афера за пране на руски капитали в Лондон, се оказа сапунен мехур 
  • Полицията върна 22 млн. лири, прихванати по време на разследване на „руска“ банда

В сърцето на Лондонското сити, финансовата столица на Европа, полицията беше арестувала брокер на компанията „Арчър-Даниелс Мидланд“ (ADM), за който се смятало, че паре пари за руска банда.

Историята става още по-пикантна, след като в хода на разследването се изяснява, че една от фирмите, смятана за част от схемата, има далечна връзка с Владимир Путин.

А тази малка победа в дългата битка на Обединеното кралство срещу прането на пари, се оказала поредица от грешки и неправилно разчетени улики, недоказани обвинения и неудобни обрати. Цялата увертюра продължила година и половина.

А историята как всичко било сглобено и после –  се разпаднало на парчета, прилича на модeрен византийски заговор с финансов привкус, в който не малка роля имат предразсъдъците.

Както много държави и Великобритания се бори срещу прането на пари. Шест месеца след ареста на брокера през март 2016-та, тогавашният министър-председател Дейвид Камерън, произнесе реч, която телевизиите излъчиха, че страната е лидер в борбата с корупцията.

Въпреки усилията на властите и банките, всяка година през Великобритания преминават около 90 млрд. паунда, мръсни пари.

А Обединеното кралство не може да се похвали с кой знае какъв успех, защото рядко виновните биват залавяни.

Властите глобиха „Дойче банк“ с 163 млн. паунда, но след като финансовата институция сама си призна, че в продължение на 3 години е помагала на клиенти да прехвърлят от Русия 10 млрд. долара с неясен произход, през Лондон.

Според проучване от 2014-та, на Проекта за борба с корупцията и организираната престъпност, около 20 млрд. долара руски капитали са преминали през Европа, чрез мрежата „Глобал Ландомат“ (Global Laundromat).

РЕКОРДЕН УЛОВ

Въпросното английско разследване се върти около няколко сенчести компании, които сключват сделки с търгуващата суровини корпорация ADM, както и с „Интернешънъл Ексчейндж“ (Intercontinental Exchange), оперираща на десетки борси, включително и на Нюйоркската стокова борса.

Силите на реда в Лондон запорират 22 млн. долара, смятайки, че са се натъкнали на най-големия си улов на мръсни пари и после разбират със закъснение, че действията им са незаконни.

Този разказ почива на съдебни улики, документи, интервюта с хора, близки до случая и пожелали анонимност, за да не бъдат идентифицирани, защото следствието приключи, но част от информацията е засекретена.

Всичко започва през май 2015-та,  когато мрежата на Световните стокови и фондови борси (Intercontinental Exchange, ICE), уведомява английските власти за подозрителна търговия с петролни фючърси. Тя включвала сделки между регистрираната на Британските Вирджински острови „Бунвейл“ (Bunnvale) и две руски петролни компании, за които борсата знаела малко – червен флаг за разследващите.

ТВЪРДЕНИЯ ЗА НЕВИННОСТ/НАИВНИ ОБЯСНЕНИЯ

Според доклад на ICE,  „Бунвейл“ непрекъснато правела пари от търговията с руските фирми, което било отразено и в борсовите новини на „Блумбърг“.

Подобно поведение е характерно при фалит или пране на пари, коментирали от ICE и обяснили, че при подобни случи, компаниите дават наивни обяснения.

Една от руските компании – „Мерида Оил Трейдърс“ (Merida Oil Traders), се асоциира с бизнесмена Владимир Коган, за когото се знае, че е бил банкер на руския президент. Той има дял от банка, къдедто Путин държал личните си спестявания, казали хора близки до компанията. Другата фирма – „Интойл“ (Intoil), е близка до руският милиардер Сергей Кислов.

По всяка вероятност, брокерът на ADM е бил посредникът, казали от ICE, на  Британския финансов регулатор.

И така колелото се завъртяло. От регулатора случаят преминал към полицията, която през февруари 2016-та започнала разследване. Един месец по-късно, един вид „по бели гащи“ бил арестуван брокерът Дзмитри Ниадзветски, като влизал в луксозния си офис, с гледка към Темза.

СЛУЧАЯТ СЕ РАЗПЛИТА  

Почти от самото начало, нещата били несигурни. Ниадзветски, за когото властите си мислели, че е руснак, се оказал с британско и беларуско гражданство.

Полицията предприела необичайна стратегия и притиснала „Арчър-Даниелс Мидланд“ да издаде чекове, покриващи замразените 2 2млн. долара. Три от общо четирите фирми завели дело, с твърдението, че полицията е действала незаконно. Има и доста отворени въпроси относно информацията, която била предоставена на съдията, разписал запора.

И досега полицията от Лондон така и не е идентифицирала  въпросната руска банда. А и властите не могат да кажат в какво се състои престъплението.  В крайна сметка, след едногодишно безплодно разследване, случаят приключил тихом-мълком.

Ниадзветски коментира преживяното, че „много лесно нещата могат да бъдат разчетени неправилно“ и добавя, че това разследване е довело до разрушаване и опетняване на кариерата му и личната му репутация.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук