Пловдив, култура
Изглед от зимния Пловдив

Пловдив, най-старият град в България, официално „встъпи в длъжност“ като Европейска столица на културата за 2019 годзина. 50 000 зрители се събраха на централния площад в града в събота, за да гледат откриващото шоу, наречено „Ние сме всички цветове“, в което на няколко сцени участваха към 1 500 местни и чуждестранни артисти.

Притиснат между планининте Балкана и Родопите, вторият по големина български град е оцелял през хилядолетията на кръстопътя между Западна Европа и Близкия Изток.

Пловдив претендира да е най-старият обитаван без прекъсване европейски град, с над 6 000 години история. Доказателства за това може да бъдат видени в множество архитектурни паметници, датирани от времето на траките, гърците, римляните, Византия и Отоманската империя.

Градът, разположен на двата бряга на река Марица, е известен и със своето етническо разнообразие. Много от неговите 340 000 жители принадлежат към турското, циганското, арменското, гръцкото или еврейското малцинства, всяко от които има силно влияние в интензивния културен живот на Пловдив.

Примери за това влияние бяха представени в музиката на откриването и в светлинното и танцово шоу под мотото „Заедно“.

Около 350 културни събития са предвидени в Пловдив през тази година, включително изложба, показваща фрагменти от Берлинската стена в чест на 30 години от падането й.

Първият български град, който става Европейска столица на културата, фигурира в списъка на „Ню Йорк Таймс“ сред 52-те забележителни места, които е препоръчително да се посетят през 2019 година. Той споделя титлата за културна столица за тази година с италианския град Матера.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук