Бойко Борисов
на снимката: премиерът Бойко Борисов

Въпреки че Бойко Борисов често е обвиняван в противоречиви политически действия, по отношение на самолетите за българската армия той показа изключителна политическа последователност. Сделката беше много оспорвана от противниците й, но едно не може да се отрече – от самото начало Борисов и кабинетът виждаха в нея не само възможност за начало на забатаченото превъоръжаване на армията, но и средство за утвърждаване на евроатлантическата ориентация на България. Именно на тази основа силите, които се очаква да подкрепят договора за изтребителите, намериха обща позиция.

Сделката за изтребителите стана една от най-обсъжданите в обществото теми през последните 2 години, защото отдавна надхвърли значението си на първа реална стъпка към превъоръжаване на занемарената ни армия и се превърна в разделителна линия между прозападните и проруските настроения в България.

Главните противници на купуването на Ф-16 сред партиите през цялото време бяха БСП, „Воля“ и „Атака“, докато ГЕРБ и ДПС подкрепяха сделката. Очерта се ясната конфронтация по линията на защита на руските интереси у нас, като БСП и „Атака“ не особено успешно маскираха позицията си като загриженост за българския национален интерес, докато тя изглеждаше на страничния наблюдател по-скоро като инспирирано отвън инатене конкретно срещу купуване на американско оръжие. Лидерът на „Атака“ Сидеров дори предложи да се преговаря с Москва за оферта за придобиване на руски самолети вместо западни, сякаш проблемът със съвместимостта със системите на НАТО не съществува. От „Воля“ пък подходиха с примитивен популизъм, като призоваваха парите да отидат за нещо друго, защото България е бедна, сякаш някой ще се съобрази с това в случай на ескалация на напрежение.

Президентът Радев също е критик на сделката, особено остро след като параметрите й станаха известни, и като се имат предвид добрите отношения с опозицията, над него също тегне въпросителна дали налага вето поради експертни забележки или за да участва в общия хор на защитниците на руските интереси.

Така сделката, която все пак е на път да мине, се превърна в разграничително средство за истинските привърженици на евроатлантическата интеграция на България от политическите лицемери, които подкрепят европейските ценности само на думи. Началото на превъоръжаването на авиацията с американско оръжие не е само стъпването на пътя на модернизацията на войската, а и на задълбочаване на евроатлантическата интеграция. Тези, които го подкрепиха, се утвърдиха като нейни реални поддръжници. Премиерът Борисов и неговият кабинет през цялото време показваха, че схващат значението на сделката именно по този начин.

ГЕРБ, ДПС и ВМРО се очертаха като единствените евроатлантически политически сили в българския парламент. Независимо от критиките на широки слоеве от обществото към ДПС заради други аспекти на нейната политика, чрез подкрепата за сделката с Ф-16 тази партия показва последователност в своята ценностна ориентация. 

Против придобиването на самолетите Ф-16 от САЩ, които са партньори на България в НАТО, се обявиха „Атака”, „Воля”, БСП и НФСБ.

Това се прояви и днес по време на заседанието на комисията по отбрана.

С 13 гласа „за“, 7 „против“ и без въздържал се парламентарната комисия преодоля ветото на президента Румен Радев и повторно подкрепи ратификацията на четирите международни договора, свързани с изтребителите F-16 Block 70.

В петък миналата седмица депутатите ратифицираха четирите договора, но във вторник президентът им наложи вето с аргумента, че процедурата е направена „по бързата писта“.

След гласуването в комисията военният министър Красимир Каракачанов заяви, че не намира мотивите на държавния глава за резонни.

„Едва ли не, ако парламентът беше гласувал не в едно пленарно заседание ратификацията, а я беше оставил за тази седмица, щяха да се родят нови мотиви. Поне две години и половина се говори по тази тема“, заяви Каракачанов.

По думите му обществото също е запознато с модернизацията на военновъздушните сили.

„Не малка част от хората само като чуят, че самолетът е американски са против. Ако беше руски, сигурно другата част щяха да са против. Според мен е по-важно какво мисля военновъздушните сили, а те подкрепят тази инициатива“, категоричен е военният министър.

Той припомни, че всяко едно забавяне на проекта оттук нататък би довело до оскъпяване на цената и по-неблагоприятни условия.

Военният министър коментира и факта, че сделката за F-16 не се подкрепя от НФСБ и „Атака“, което са негови коалиционни партньори, а се подкрепя от ДПС.

„Нашите коалиционни партньори са големи, зрели мъже. Дето се казва, са ми батковци. Те имат право на мнение. Аз не мога да си позволя на хора с 10 години по-големи от мен да давам акъл“, пошегува се той.

Очаква се ветото на президента върху ратификацията на договорите да бъде разгледано като първа точка на пленарното заседание в петък.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук