Започнаха консултациите между президента Румен Радев и представители на първата по численост парламентарна група в 48-мия Парламент ГЕРБ-СДС. Предстоят и консултации с останалите шест парламентарни групи. Целта на разговорите е партиите да изложат вижданията си за създаване на правителство. 

Президентът отбеляза кризите пред България и необходимостта от сформиране на редовно правителство и поиска да разбере вижданията на ГЕРБ-СДС за шансовете за сформиране на правителство, както и по въпроса за предоставяне на военна помощ на Украйна, модернизацията на армията, бюджета за 2023 година и Плана за възстановяване и устойчивост. Радев посочи още, че много органи са с изтекъл мандат и това е голям проблем. По думите му влизането в Еврозоната може да е трудно, ако не бъде избран нов управител на БНБ.

Делян Добрев от ГЕРБ посочи, че се съмнява да бъде избран нов управител на БНБ. По думите му обаче партията му ще иска ускорено влизане в Еврозоната.

ГЕРБ изразиха подкрепата за предложението на служебното правителство България да придобие още 8 изтребителя F-16 Блок 70. До думите на Делян Добрев служебното правителство е свършило много добра работа по отношение природния газ. ГЕРБ са внесли предложение за започване на търг за дългосрочни договори за природен газ, съобщи Добрев.

Президентът уточни, че вече върви търг за десетгодишен договор за природен газ, който е започнат на 21 септември от служебния кабинет. По думите му търгът трябва да приключи март при редовен кабинет. ГЕРБ се съгласиха, че ще преразгледат предложението си по въпроса, предвид вече съществуващия търг.

Относно военната помощ за Украйна, Даниел Митов от ГЕРБ посочи, че с това решението се е закъсняло. По думите му кабинетът „Петков“ е трябвало да изпрати военно-техническа помощ отдавна. „Сега ние ще трябва да измием този срам“, каза той. „САЩ имат възможност да предоставят заместващ капацитет, въпросът е, че българското правителство трябва да си го поиска. Трябва да знае какво иска и как да го получи. Това трябваше да започне отдавна. Не е започнало все още, време е да стане сега“, допълни той и отбеляза и общите програми на НАТО.

„Когато вземаме въоръжени и техника от Българската армия, предполагам и вие си задавате въпроса за тези 10 години, в които управляваше вашата партия, какво внесохте в Българската армия, за да изнасяте сега. Трябва много сериозно да си отговорите на този въпрос. За да раздаваш, трябва да си дал. България не закъсня – от ваша гледна точка, с помощта за Украйна, България закъсня с поне 15 години в модернизацията на своите въоръжени си сили“, отговори президентът Радев.

Даниел Митов пък заяви, че България е възприемана като слаб член на НАТО в момента, защото „България – през институциите си, много често дава разнопосочни сигнали за това какво е отношението на българската държава във войната в Украйна“, имайки предвид думите на президента, че даването на оръжие, ни вкарва във война. „Когато се говори, че военнно-техническа подкрепа от българска страна – според нашите възможности, едва ли не ще ни вкара във войната, това за мен е ясен сигнал към голяма част от партньорите ни, че това ги притеснява. Именно подобен тип сигнали не им дават възможност да оценят България като стабилен и сериозен член на НАТО. Няма международна правна норма, по която, помагайки военно-технически на жертвата на агресия, да се смяташ за част от военните действия“, обясни той. „Ние не обявяваме война – ние помагаме на жертвата на агресия. Това не ни прави част от военните действия – това говорене трябва да престане“, каза още Митов.

Радев пък посочи, че като участник във форумите на НАТО, никога не е забелязал някой да ни възприема като слаб член.

Според Конституцията след консултации с парламентарните групи, президентът връчва първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група.

След предсрочните избори на 2 октомври, това е групата на ГЕРБ-СДС. Няколко дни след вота лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че от партията ще излъчат контактна група от хора с безспорна евроатлантическа репутация, които да проведат кръга от преговори с политическите партии. Контактната група на президента (2012 – 2017 г.) Росен Плевнелиев и бившия външен министър Соломон Паси проведе разговори с ГЕРБ-СДС, ДПС и „Български възход“. „Продължаваме промяната“, БСП и „Демократична България“ отказаха да участват в разговорите. „Възраждане“ не бяха поканени.

Ако ГЕРБ-СДС не успеят да предложат състав на Министерски съвет, който да бъде одобрен, вторият мандат ще отиде по втората сила – „Продължаваме промяната“. Ако и ПП не успеят да съставят управление, третият мандат ще отиде в сила по избор на президента. Ако и последният опит за съставяне на правителство се провали, следва разпускане на Народното събрание и насрочване на нови предсрочни избори.

Вчера Румен Радев заяви, че няма да бърза с раздаването на мандатите, защото парламентът има да свърши много работа.

Още вътрешнополитически новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук