17 линейки допълнително ще получи столичната Спешна помощ заради създалата се криза в последните дни с обслужване на пациенти. Новите линейки ще са на разположение от сряда. От днес на Спешна помощ се предоставят 10 коли, които да подпомагат екипите при транспортиране на пациенти с коронавирус. Това съобщи министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов. За момента няма проблеми със спешната помощ в други райони на страната, каза още министърът.

„ Имаме 25 коли за дневно дежурство на разположение. От днес с още 10 коли екипите ще бъдат увеличени с почти 50% и се надяваме от днес да няма проблем с извозването на пациентите от дома им до лечебните заведения. В сряда ЦСМП – София град и област ще получи 17 оборудвани нови линейки, които да бъдат включени към екипите, които обслужват гражданите на територията на град София. Така ще подобрим извозването на пациентите“, съобщи Ангелов.

Министър Ангелов отправи остри критики към ръководителите на болници, които не са изпълнили негова заповед от лятото за осигуряване на легла за заразени с Ковид-19. Вече стана ясно, че 10% от легловата база на всяка болница трябва да бъде на разположение в противен случай ще бъде спирано финансирането към здравното заведение от здравната каса.

„Готов съм да хвърля костюма и да помагам като лекар, както би трябвало всеки колега да може да го направи“, заяви министър Ангелов.

В момента в столицата има 1200 легла за пациенти с коронавирус, от тях по думите на министъра са заети около 700. Не се предвижда за момента разкриване на полеви болници.

Според проф. Ангелов личният лекар трябва да прецени дали пациентът трябва да бъде настанен в лечебно заведение.

„Той индивидуално преценява всеки един случай. Не можем да направим унифициран алгоритъм“.

Шефът на столичната спешна помощ д-р Георги Гелев  съобщи, че вчера са обслужени 440 пациенти през деня и 280 през нощта.

66 пациента са били за ковид, като  80% с доказан тест. От тях  18 са настенени в здравни заведения.

Къде и какъв екип да се изпрати се решава от диспечерката от 112. На място се правят бързи антигенни тестове и се решава дали пациентът да се хоспитализира, допълни д-р Гелев.

„С извънредния труд, който медиците полагат ежедневно, запълваме луфтовете. Въпросът е докога физически нашите лекари ще издържат да работят по 12 часа през ден. Няма скъсана връзка в координацията“, обясни директорът на Спешна помощ в София.

През последната седмица в спешна помощ са заразени 17 медици, които нямат клинични показатели, но са положителни. От тях само една медицинска сестра е със симптоми на коронавирус.

През уикенда станаха публично достояние фрапиращи случаи за чакане на линейки от по 6-7 часа в столицата. Пациент беше разкарван цяла нощ в търсене на легло, друг не дочака линейка и почина в дома си. От „Спешна помощ“ признаха, че в момента имат най-сериозният кадрови проблем в цялата история на структурата и че работят като на война.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук