Македония, Зоран Заев
на снимката: премиерът на Македония Зоран Заев

Премиерът на Македония Зоран Заев заяви, че той и партията му ще се опитат да подсигурят две трети от мнозинството в парламента.

След заседанието на Изпълнителния комитет /ИК/ на Социалдемократическия съюз /СДСМ/ той отказа да каже дали е „имало комуникация с опозицията”, но подчерта, че ако не се постигне споразумение за приемането от парламента на конституционните промени, тогава ще има предсрочни избори.

„Държавата е изправена пред един сериозен процес. Нашите позиции са известни. Ще се опитаме с депутатите. Ще направим всичко възможно и не бих искал да давам повече подробности по този въпрос“, каза още Заев.

След заседанието министърът на земеделието Любчо Николовски съобщи, че „ИК е упълномощил председателите на СДСМ и на ПГ Зоран Заев и Томислав Тунтев да предприемат всички необходими крачки за подготовката на предсрочни парламентарни избори“.

В официално съобщение на партията се казва, че мнозинството от македонските гласоподаватели са избрали евроатлантическо бъдеще за Македония.

„Над 90 на сто от гражданите, които гласуваха, избраха „ЗА“ и заявиха, че Република Македония трябва да приеме споразумението с Гърция и да стане член на НАТО и ЕС като запази македонска идентичност. Членовете на Изпълнителния съвет единодушно заключиха, че сега, когато има ясно изразена воля на мнозинство, депутатите в парламента на Република Македония трябва да следват волята на мнозинството от над 600 хиляди граждани, да поемат отговорност и да се ускорят процесите за членство в НАТО и ЕС . Ако това не е възможно и ВМРО-ДПМНЕ тласка страната в бездната, тогава няма друга възможност, освен предсрочни парламентарни избори веднага, на които гражданите ще решат бъдещето. Трябва да се използват всички демократични възможности, за да могат депутатите да следят желанията на гражданите и да осигурят членството на Македония в НАТО и ЕС. Никой не би трябвало да се надява на амнистия. Това е много важен въпрос, бъдещето на страната, бъдещето на гражданите и фокусът на всички парламентарни партии върху този въпрос. Всичко останало се играе с бъдещето и опит да се върне страната в изолация и невинност. Референдумът в неделя е преминал в мирна, справедлива и демократична атмосфера“, се казва още в официалното съобщение на ИК на СДСМ.

В същото време се проведе и заседание на Изпълнителния комитет /ИК/ на ВМРО-ДПМНЕ. Заместник-председателят на партията Александър Николовски съобщи, че партията „не признава резултатите от референдума и смята, че Договорът от Преспа е политически мъртъв“.

„За ИК на ВМРО-ДПМНЕ референдумът е неуспешен, защото в него участваха само 36 на сто от избирателите, които изразиха ясната си воля срещу този договор“, подчерта Николовски.

По отношение на провеждането на предсрочни парламентарни избори той каза следното: ВМРО-ДПМНЕ иска предварително да се сформира служебно правителство с мандат от 100 дни.

„Това означава оставка на Зоран Заев, Оливер Спасовски и Царовска. В служебния кабинет вътрешният министър и този на социалната политика трябва да бъдат от ВМРО-ДПМНЕ. Това е условието за честни избори“, каза още Александър Николовски. Според него „парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ е единна“.

За да бъдат гласувани промените в Конституцията съгласно Договора от Преспа за промяна на името са необходими 80 депутатски гласа в 120-местния македонски парламент. В момента управляващата коалиция разполага със 71 депутати.

Македония, референдум, Зоран Заев

Македонските граждани гласуваха на референдум за промяна на името на страната, съгласно договора с Гърция. Вотът беше вял и на него се явиха около 36% от имащите право на глас. Експертите коментираха, че призивите на опозиционния лидер Никола Груевски за бойкот на референдума са сработили. Сега всичко е в ръцете на парламента.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук