Липсата на електронно управление се оказа сериозен проблем по време на ковид-кризата, заяви за ДЕБАТИ.БГ икономическият анализатор от БТПП Любомир Левичаров. В момента на някои фирми им се налага да чакат над 10 месеца, за да могат да стигнат до обявените от правителството помощи заради пандемията. След месеци чакане помощта на практика може да се окаже безсмислена.
„Със сигурност ако беше всичко дигитализирано, ако имахме едно електронно управление напълно, в целия му вид, щеше да е десетократно по-бързо. Имаме примери от други държави в Европа и извън Европа, в които при една добра електронна система съответно компаниите получават много по-бързи срокове в съответните грантови схеми и мерки за подпомагане.“
Според Левичаров мерките на правителството не са подходящи за доста компании.
„Например големите предприятия не попадат в грантовите схеми, те попадат в кредитиране чрез Българската банка за развитие. Виждаме, че тази мярка е неефективна, защото няма нито една голяма компания, която е кандидатствала за кредитиране чрез ББР за нисколихвен кредит в размер до 2 милиона лева. Докато в диапазона малки и средни предприятия виждаме, че мярката е ефективна. Има над 1300 кредитополучатели чрез Българската банка за развитие.“
Кои са най-засегнатите сектори от пандемията?
Пандемията несъмнено е оказала влияние на всички сектори, признава икономическият експерт от БТПП. Някои са пострадали директно- като туризма. Други косвено.В същото време в сферата на доставките например, спедиторските компании доста добре се развиват в момента. Така, че има и позитиви за някои, но повече са негативите, признава Левичаров.
По думите му обаче възстановяването ще е бавно.
„Със сигурност ще е много трудно в туризма. И тази ситуация ще продължи още доста време. Ако разгледаме зимната икономическа прогноза на Европейската комисия виждаме, че страната през тази година ще е една от най-бавно възстановяващите се. 2,7% е очакваният ръст на Брутния вътрешен продукт. Очакванията за следващата година са за близо 5%. Така, че можем да очакваме възстановяване на нивата от преди кризата може би през 2022-ра година.“
Цялото интервю може да видите ТУК.