Воденият от Станимир Стоилов тим на Астана победи Селтик с 4:3 във втория мач от плейофния кръг на Шампионската лига. Успехът обаче не бе достатъчен за шампиона на Казахстан да се класира за групите на турнира, след като срещата в Глазгоу преди седмица завърши 5:0 в полза на детелините.

Двубоят предложи много интересен футбол и Астана бе по-близо до абсолютната сензация, отколкото показва крайният резултат. Играчите на Стоилов водеха с 4:1 в един момента от срещата, а само невероятни пропуски на Патрик Твумаси лишиха тима от още голове.

Астана Селтик

Домакините откриха резултата в 26-ата минута, когато удар на Шомко бе отклонен в собствената му врата от 19-годишния бранител на гостите Кристофър Айер.

Още в ответната атака Селтик можеше да изравни, но Скот Синклеър пропусна, останал очи в очи с вратаря на Астана. Все пак бившият играч на Манчестър Сити се реваншира за пропуска си в 34-ата минута, когато с фалцов удар изравни за 1:1, правейки общия резултат 6:1 в полза на шотландците.

Астана обаче започна вихрено второто полувреме и до 49-ата минута поведе с 3:1. Първо Серикжан Мужиков реализира с удар от близка дистанция, а в следващата атака Твумаси покачи на 3:1.

В 55-ата минута Жуниор Кабананга пропусна да покачи на 4:1 от границата на вратарското поле, но в 69-ата минута това все пак стана след страхотен самостоятелен пробив на Твумаси.

Сърджан Граховац пробва да вкара пети гол за Астана в 74-ата минута, но Крейг Гордън майсторски спаси. Три минути след това Твумаси пропусна 100-процентово положение, стреляйки с воле над напречната греда от малко повече от 5 метра разстояние.

Това като че ли прекърши устрема на домакините и в края на двубоя Селтик реализира два гола, оформяйки общия резултат от двете срещи на 8:5 в своя полза. Първо Оливър Нтчам матира за втори път Ерич с удар от границата на наказателното поле, а в 90-ата минута и Лей Грифитс записа името си сред голмайсторите.

Така Селтик очаква жребия за групите на Шампионската лига в четвъртък, докато Астана ще разбере в петък съперниците си в групите на Лига Европа.

Станимир Стоилов

Старши треньорът на Астана Станимир Стоилов похвали отбора след победата над Селтик с 4:3 в реванша от плейофите на Шампионската лига.

„Феновете би трябвало да са доволни от футбола, който показа нашият отбор. Ако при 4:1 бяхме вкарали още един гол, а имахме такава възможност, шансовете ни щяха да се върнат. Радвам се, че все пак победихме

В първия мач допуснахме прекалено много грешки и това на практика ни отне мечтата да влезем в групите на Шампионската лига. Участието в Лига Европа обаче също е добро постижение“, коментира Стоилов.

„Това беше максимумът на възможностите ни. Селтик игра добре, но не очакваше, че през второто полувреме ще сме толкова агресивни. Преди почивката нападателите ни не пресираха достатъчно активно.

С промяната на схемата след почивката добавихме агресия и това даде резултат. Индивидуалната класа на играчите на Селтик обаче си каза думата. Имаше удари, които бяха неспасяеми“, продължи Стоилов.

„Нямам предпочитания за жребия в Лига Европа. В групите няма слаби отбори. Надявам се футболистите да осъзнаят, че от нас ще се чакат още победи“, добави българският специалист.