На снимката: доц. Атанас Славов

Честността на изборите не зависи толкова от пандемията, а от това да се осигури отчетност и прозрачност при преброяването на резултатите. Това заяви СПЕЦИАЛНО ЗА ДЕБАТИ.БГ експертът по конституционно право и член на Изпълнителния съвет на „Да, България!“ доц. Атанас Славов.

„Масовото въвеждане на машинно гласуване на тези избори трябва да е съчетано с достатъчно сигурни протоколи за действие т.е всички тези машини, които ще бъдат инсталирани трябва да бъдат одитирани от независим екип така, че да няма съмнения, че качените програми на тези машини могат да бъдат манипулирани т.е целият изборен процес трябва да бъде подчинен на принципите на прозрачност, на достъпност, разбира се при спазване на наложените пандемични мерки.“

Според доц. Славов е напълно  възможно благодарение на пандемията да се постигне и нещо положително в изборния процес, а именно да се допусне експериментално гласуване по пощата.

„Трябва да отбележа, че „Демократична България” още преди две години е внесла законопроекти, разработени от експерти в подкрепа на електронното гласуване от една страна или алтернативно гласуване по пощата и тези законопроекти никой реално не започна да ги обсъжда. Аз се съмнявам, че в оставащите броени седмици до началото на самия предизборен процес ще бъдат въведени подобни промени. Все пак възможно е в светлината на пандемията поне да бъде позволено експериментално въвеждане на някакво гласуване по пощата.“

По думите му обаче действията на управляващите за защита на изборния процес по време на пандемия са много закъснели.

„Ясно беше, че пандемията ще продължи, че втората вълна ще е по-силна. Защо всичко това като промени не започна да се обсъжда още пролетта, лятото или поне в началото на есента? Защо всичко трябва да става в последния момент, след като имаме много ясни препоръки на Венецианската комисия на Съвета на Европа и на ОССЕ, че избирателното законодателство не трябва да се най-малко шест месеца преди изборния ден. По традиция всичко трябва да става в последния момент в нашия законодателен процес, това е голяма черна точка за Народното събрание, включително и за неговото ръководство. Това не са въпроси, възникнали днес или вчера, а са на масата от доста време и до последно се тупка топката без да се вземат необходимите решения.“

Относно напрежението между президента и премиера по повод стартиралите консултации Славов е категоричен, че те са необходими и са напълно оправдани.

Цялото интервю с доц. Атанас Славов четете по-късно на ДЕБАТИ.БГ.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук