В рамките на пакта AUKUS, обявен през септември миналата година, Кралските австралийски военноморски сили (RAN) ще получат най-малко 8 подводници с ядрена мощност, които ще бъдат разработени в страната след трансфер на технологии от САЩ или Великобритания. Канбера все още не е решила коя технология ще използва за разработването на своите подводници.
Днес австралийският министър-председател Скот Морисън заяви, че правителството му е разрешило план за разработване на нова база на източното крайбрежие на страната, която да обслужва атомните подводници в рамките на тристранното споразумение AUKUS.
„Днес мога да обявя, че правителството реши да създаде бъдеща база за подводници и на източния бряг на Австралия…“, заяви Морисън във външнополитическа реч в базирания в Сидни Институт „Лоуи“.
Той счита, че продължаващата криза в сигурността в Украйна „неизбежно ще се разпростре и в Индо-тихоокеанския регион“.
„Австралия е изправена пред най-значимата и опасна среда за сигурност от 80 години насам“, заяви Морисън, който е изправен пред преизбиране на федералните избори през май.
По време на обръщението си Морисън отбеляза, че плановете за изграждане на нова източна база за подводници се подготвят от много години, като бившият австралийски министър-председател Боб Хоук за първи път обяви „план за базиране в два океана“ за австралийските военноморски сили още през 1987 г.
Той отбеляза, че новата база ще позволи на Австралия да създаде „допълнителен капацитет“ и няма да доведе до „преместване на съществуващ или планиран бъдещ капацитет от „Западната база на флота“ в Индийския океан, където понастоящем се намират подводниците от клас „Колинс“ на RAN.
По време на обръщението си той заяви, че правителството е „осигурило“ близо 10 млрд. австралийски долара (7,4 млрд. щатски долара), за да „отговори на изискванията за съоръженията и инфраструктурата за бъдещия преход от подводниците „Колинс“ към бъдещите ядрени сили за следващите 20 години“.
Морисън обаче заяви, че базата на западното крайбрежие ще продължи да „заема централно място“ в бъдещето на страната предвид стратегическото ѝ разположение на брега на Индийския океан.
Австралийският министър-председател разкри, че Министерството на отбраната е подбрало три места по Тихия океан като претенденти за бъдещата база – Бризбейн и Порт Кембла в Куинсланд и Нюкасъл в Нов Южен Уелс. Той отбеляза, че федералните власти са разгледали общо 19 места, преди да изберат трите претендента.
Властите вече са започнали разговори с правителствата на двата щата, за да осъществят процеса.
Морисън заяви, че „първоначалните дейности“ по новата база ще бъдат завършени до 2023 г., като добави, че трите места „отговарят на критериите“ за настаняване на модерните ядрени подводници, тъй като и трите се намират в близост до „достатъчна промишлена инфраструктура“, за да могат да задоволят нуждите от поддръжка и ремонт на високотехнологичните подводници, и са в близост до „големи населени места“. Той заяви, че местата също така ще осигурят на австралийските сили „стратегическа дълбочина“ за провеждане на потенциални операции в бъдеще.
Плановете на Австралия да изгради флотилия от собствени атомни подводници предизвикаха критична реакция от страна на Китай и Русия, като и двете страни заявиха, че това ще подкопае принципа на „неразпространение на ядреното оръжие“, както и че ще предизвика „надпревара във въоръжаването“ в Азиатско-тихоокеанския регион.
Още международни новини – четете тук