Северна Корея, Италия, дипломат

Дипломати и хуманитарни мисии бягат от Северна Корея. Посолствата на 12 държави спряха работа, а целият чуждестранен персонал на международните хуманитарни организации напусна страната. Поводът е сложната обстановка в страната. Това включва и недостига на жизненоважни продукти и стоки от първа необходимост, както и лекарства. Новината бе съобщена от днес от посолството на Русия в Пхенян, за което предаде “Вести”.

12 посолства се изнасят,  няма храна и лекарства

Строгите тотални ограничения, крайно острия дефицит на необходими стоки, включително лекарства, липсата на възможности за решаване на проблеми със здравето са причина дипломатите да се оттеглят от Серевна Корея.

Според съобщението вече са затворени дипломатическите мисии на Великобритания, Венецуела, Бразилия, Германия, Италия, Нигерия, Пакистан, Полша, Чехия, Швеция, Швейцария и Франция.

Ким Чен-ун затвори границите през януари

През януари миналата година севернокорейският лидер Ким Чен-ун реши да затвори границите на страната. Обяснението бе, че иска да спре разпространението на новия коронавирус, появил се в съседен Китай.

Полетите и железопътният трафик от и за чужбина бяха преустановени,. Снабдяването на Северна Корея и работата на дипломатите и на хуманитарните работници беше до голяма степен усложнена.

Северна Корея изстреля две ракети към Японско море

Северна Корея изстреля две „тактически управляеми ракети от нов тип” миналата седмица. Тестовете бяха извършени от Академията за национална отбрана на КНДР, която ги е оценила като „много успешни“. Двете ракети са поразили поставените цели. Те са били разположени на 600 километра от крайбрежието навътре в морето. Новата оръжейна система може да носи боен заряд с маса от 2,5 тона.

Военни набюдават ученията

Изтрелванията са били наблюдавани от И Пьон-чол, високопоставен представител на управляващата Корейска трудова партия. Той настоява, че оръжейната система е „много важна за укрепване на военната сила на страната и възпиране на всякакви военни заплахи на Корейския полуостров“.

Първа стрелба на Пхенян  по управлението на Байдън

Смята се, че това са първите балистични ракети, изстреляни от Пхенян след встъпването в длъжност на американския президент Джо Байдън. Той официално е президент на САЩ от януари т.г.  Байдън обеща ответни действия, ако Северна Корея продължи да засилва напрежението, отбелязва ДПА.

Резолюцията и санкциите на ООН

Съветът за сигурност на ООН забрани на Пхенян  да извършва изпитания на балистични ракети с резолюция. ООН наложи също така строги санкции на Северна Корея с цел да спре да разработва ракети.

Южна Корея и Русия молят за диалог

Южнокорейският президент Мун Чже-ин призна, че южнокорейците са много обезпокоени от изстрелването на ракетите. Той настоя за продължаване на диалога между Вашингтон, Пхенян и Сеул. Руският външен министър Сергей Лавров призова за подновяване на преговорния процес за ситуацията на Корейския полуостров.

САЩ осъжда ядрената ракетна програма на Пхенян

Държавният департамент на САЩ осъди изпитанията като „дестабилизиращи“. Оттам подчертаха, че ядрената и ракетната програма на Пхенян представляват сериозна заплаха за международния мир и сигурност, предаде Ройтерс. Япония също остро разкритикува екперименталните учения на Северна Корея с балистични ракети.

САЩ наскоро приключи учения в района

Съвместни командно-щабни учения на Южна Корея и САЩ наскоро приключиха в района. Ким Йо-чен, влиятелната сестра на севернокорейския ръководител Ким Чен-ун, заклейми провеждането на ученията. Тя обвини новата американска администрация, че още от началото иска да създава проблеми.

Преговорите са замразени от 2019 г. заради Тръмп

Преговорите на Вашингтон с Пхенян за програмата му за създаване на ядрени оръжия не напредват, дори напротив, те са замразени от 2019 г. Тогава бе последната среща между предишния президент Доналд Тръмп и Ким Чен-ун във Виетнам. Двамата не постигнаха никакво разбиране по темата. Тръмп многократно изстрелваше публични закани и заплахи как ще подчини и ще постави на колене диктатора на Северна Корея. Думите му останаха по челните страници на световните медии и нищо не се случи. Оттогава срещи на високо ниво за ядрените оръжия, произведени от Северна Корея, не е имало. Светът с притеснение следи провокациите в района и се надява да се намери компромисен вариант в зреещия в региона орежейно-производствен конфликт.

ООН: Северна Корея се кани да въоръжи ракетите си с ядрени бойни глави

Доклад на експертна група на Организацията на обединените нации установява, че Северна Корея продължава да финансира програмата си за оръжия. Това се случва чрез незаконни средства като контрабанда и кибератаки.  В заключение ООН пише, че запазващата тайни държава по всяка вероятност смята да въоръжи балистичните си ракети с ядрени бойни глави.

„Много е вероятно ядрено устройство да бъде монтирано на междуконтиненталните балистични ракети,

а също така е вероятно ядрено устройство да бъде монтирано на балистични ракети със среден обсег и балистични ракети с малък обсег на действие“, се казва в доклада, цитиран от „Ю Пи Ай“.

Докладът е създаден от експертна група към санкционния комитет на Съвета за сигурност на ООН за Северна Корея. Северна Корея не е провеждала никакви ракетни или ядрени изпитания с голям обсег от 2017 г., но изстреля двойка балистични ракети с малък обсег в морето близо до Япония миналата седмица, нарушавайки санкциите на ООН.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук