Русия не е заплаха за националната сигурност, заяви в интервю пред Нова телевизия Екатерина Захариева, министърът на външните работи. Тя обясни, че докладът на правителството за сигурността „е неправилно интерпретиран, там никъде не пише, че Руската Федерация е заплаха за нас, заплаха са част от действията й”.

Русия не е заплаха за България и такава формулировка в доклада за националната сигурност на правителството няма. Заяви пак днес Джема Грозданова, председател на комисията по външна политика в Народното събрание във Варна. Тя участва в Международна конференция на тема „Стратегията на НАТО за сигурността в Черноморския регион“.

Изявленията на дипломат № 1 на България и на председателя на парламентарната външна комисия предизвикват основателно поне няколко въпроса, от които най – дребнавите са : защо тези две дами на знакови външнополитически позиции се произнасят по темата в един глас с толкова голямо закъснение, защо са точно тези формулировки точно сега, при това точно днес и защо влизат в това много сериозно смислово противоречие с министър-председателя Бойко Борисов. Който веднага след гледането на доклада в МС обясни, че изводът за руска заплаха за сигурността на България като част от Европа в доклада го има и го обясни:

България е в НАТО. Във всички изказвания и на Йенс Столтенберг и други личности, Русия се сочи като основна заплаха за НАТО. В доктрината ни, ако стане война, ние ще се бием за НАТО, каза Борисов.

Ако стане война, руските ракети са насочени към България, на всички срещи на НАТО Русия се сочи като основна заплаха за НАТО заедно със Северна Корея, уточни премиерът. Каза още :

Няма как да сме част от Европа, където се провеждат най-мащабните натовски учения и да казваме, че Русия не са ни враг. Имаме доктрината НАТО. Ако стане война, руските ракети са насочени към България. Те не са насочени само към един фланг, различен от нашия. Тук е проблем, че и Турция е в южното крило на НАТО, до нас, като в същото време с основните страни от ЕС тя е в най-тежък конфликт от много години насам.

И без това силно лакатушещата, без ясен образ, външна политика на България от доста време насам, след днешното включване на факторите Екатерина и Джема започва да изглежда, меко казано, вече направо какофонична. (Справка речника: хаотично натрупване на тоново, неприятно за слушане, безразборно слагане на предмети в пространство, безредие, хаос).

В същото време: руският президент Путин е в Турция при президента Ердоган. Основна тема за разговор „сигурността на региона и купуването от Турция на руските ракетни зенитни системи C – 400“.  (Покупка на въоръжение, която бе етикирана и от американски, и от европейски експерти като шамар за НАТО).

Пак по същото време Бойко Борисов е в Талин на срещата на върха на ЕС, на която на дневен ред е визията/визиите за обновлението на съюза, вкл. европейската отбрана и сигурност и в контекста на алианса с НАТО.

Срещата на европейския връх неслучайно е в Естония. Тя е знакова и като място, и като време, не само защото Естония сега ротационно председателства Съвета на ЕС. ( Веднага след нея България поема това председателството).

В Талин имаме и своя голяма, българска цел – да бъдат счупени последните бариери от евронедоверие, за да бъде допусната страната ни като доверен член в Шенгенската зона. После и в предверието на еврозоната, за което българският премиер днес също изрично настоя.

Не май, не може би, а абсолютно сигурно е, че за да получи България Доверието, трябва да е наясно, пак абсолютно, със себе си. Да има ясен, разбираем, умен образ пред света и да го пази всячески. И най-малката бъркотия, и най-малкият дисонанс в звученето на оркестъра вреди. Камо ли някаква какофония.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук