Европейският съвет
Снимка: БТА

Европейският съвет одобри тази нощ Урсула фон дер Лайен за втори мандат начело на Европейската комисия.

Това съобщи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел на пресконференция след края на заседанието на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС в Брюксел.

Той добави, че за негов приемник като ръководител на Европейския съвет от 1 декември е бил избран бившият португалски премиер Антониу Коща.

За следващ върховен представител на ЕС по външната политика е предложена Кая Калас, премиер на Естония.

Мисията е изпълнена, изчерпахме дневния ред още в първия ден на подготвеното двудневно заседание, отбеляза Мишел. Той добави, че за него е голямо удоволствие и чест да съобщи резултатите от заседанието.

По неговите думи Европейският парламент трябва да поеме своята отговорност в следващите седмици, пише БТА.

Решенията за Фон дер Лайен и Калас, както и за бъдещите еврокомисари, подлежат на гласуване от евродепутатите, като се очаква вотът за кандидатурата на Фон дер Лайен да бъде още през юли.

Фон дер Лайен изрази благодарност за получената досега подкрепа. Това е голяма чест, каза тя. Фон дер Лайен уточни, че Калас ще бъде неин заместник в следващата ЕК.

Кая Калас заяви, че за нея гласуването в Европейския съвет е голяма чест и носи огромна отговорност. Целта ми е да работя за европейското единство, да защитавам интересите и ценностите на ЕС, допълни тя.

Трите големите политически семейства в Европа отново разпределиха постовете помежду си.

Наследникът на Шарл Мишел ще е социалист.

Дългогодишният премиер на Португалия Антониу Коща е добре познат в Брюксел. В края миналата година на той подаде оставка заради разследване за корупция в кабинета му.

Срещу самия него няма обвинения, но разследването в Лисабон още тече, припомня БНТ.

„Създаването на единство между държавите членки ще бъде мой основен приоритет, когато заема поста през декември“, заяви Антониу Коща, избран за председател на Европейския съвет.

47-годишната адвокатка от либералната партия Кая Калас в момента е премиер на Естония. Премиер на страната и еврокомисар е бил и баща ѝ.

Семейството е тормозено от съветската власт, майка ѝ и баба ѝ са били депортирани в Сибир. Калас е отявлен противник на режима в Москва.

Назначаването ѝ за първи дипломат е ясен сигнал към Москва за втвърдяване на позициите и е реверанс към балтийските страни, които са сред най-големите поддръжници на Украйна.

„Изборът ми е чест не само за мен, но и за Естония – малка страна, която тази година отбелязва 20 години членство в ЕС“, коментира Кая Калас, кандидат за върховен представител на ЕС по външните работи.

Урсула фон дер Лайен, издигната от Европейската народна партия, не успя да обедини всички евролидери. Италианският премиер Джорджа Мелони се въздържа, а унгарският Виктор Орбан гласува против.

Сега пред фон дер Лайен стои още едно препятствие – трябва да получи и подкрепата на поне 361 от 720-те евродепутати в тайно гласуване в парламента.

Ако парламентът не подкрепи германката, европейските лидери ще трябва да предложат друг председател на Еврокомисията.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук