41% от европейското население живее в големите градове, 31% – в по-малките, а само 28 на сто – в селските райони. Това показват данни на европейската статистическа служба „Евростат”.

Най-голям дял на градско население сред държавите членки на ЕС е регистриран в Малта – през 2016г. общо 90% от малтийците са живеели в градовете.

Половината британско население също предпочита по-големите населени места (59%), следва Холандия (55%), Испания (51%) и Кипър (50%).

От другата стана на класацията стои Люксембург – по-малко от 1 на всеки 4 души живеят в големите градове – 13%. В Словения ситуация е горе-долу същата – 20% от словенците избират да живеят в големите населени места, в Словакия – 23%.

класация

На градовете се гледа като на центрове за икономически растеж, получаване на по-добро образование, иновации и заетост.

Въпреки това, хората все по-често отчитат като проблем замърсената околна среда в градовете. Не на последно място, животът в града е много по-скъп.

1 НА ВСЕКИ 3 ХОРА, ЖИВЕЕЩИ В ГОЛЕМИТЕ ГРАДОВЕ, ИМА ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ

В големите градове делът на хората с висше образование е много по-висок, отчита „Евростат”. През 2016г. повече от 1 на всеки 3 или 35%, живеещи в градовете на ЕС хора имат висше образование.

24% от хората в по-малките населени места и предградията са висшисти, а 1 на всеки 5 или около 20 на сто от предпочитащите селата, имат поне бакалавърска степен.

ЖИЛИЩАТА СА НАЙ-СКЪПИ В ГЪРЦИЯ, НАЙ-ЕВТИНИ СА В МАЛТА

Въпреки че животът е градът предоставя по-големи възможности за образование и кариерно развитие, той има и своите недостатъци като по-високите разходи за жилище, например.

На равнище Европейски съюз  – 13% живеещите в големите градове хора харчат по 40% от заплатите си за жилище.

разходи

Най-скъпо излиза на гърците да живеят в големите градове (45% от заплатите им отиват за жилище), следва Дания (23%), Германия (20%), България (19%) и Белгия (16%).

Във всички държави членки на ЕС се наблюдава разлика между парите, давани за място за живеене

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук