Парламентът прие на първо четене промените в Закона за здравето със 125 гласа „за“, 0 „против“ и 69 въздържали се. От ГЕРБ, „Обединени патриоти“, ДПС, „Воля“ и независими депутати подкрепиха законопроекта, единствено от „БСП за България“ се въздържаха.

Очаквано промените не бяха подкрепени от групата на БСП.

„Ако искаме да има истински контрол върху прозрачността на харченето на парите, които държавата дава за коронавируса, особено тези, които се дават по мярката 60/40. Още днес БСП ще внесе предложение за това в деловодството на Народното събрание“, съобщи от парламентарната трибуна лидерът на БСП Корнелия Нинова.

По думите й комисията трябва да се състои от представители на всички парламентарни групи, а ръководството й трябва да е от опозицията, за да има ясен отчет на парите.

„Нямате ясен план за това как се излиза от икономическата криза”, обърна се Нинова към управляващите.

„Нашата подкрепа за мерките срещу разпространението на вируса са безрезервни в този момент, но от друга страна се въздържаме на първо четене от подкрепа, тъй като има неща, които просто не могат да бъдат преодолени и те са в три основни направления“. На първо място въведената т. нар. санитарна извънредна обстановка, тя няма конституционна основа. Според нас това може да доведе до непредвидени правни последици“, посочи депутатът от левицата Явор Божанков от БСП.

„Воля“ подкрепи промените в Закона, който влиза в сила след премахване на извънредното положение.

„Ние ще подкрепим на първо четене този законопроект и естествено се надявам всички вие, а и ние ще внесем предложения за корекция преди второ четене“, каза Пламен Христов от „Воля”.

Групите на „Обединени патриоти” и от ДПС.

„ДПС подкрепя като цяло промените в Закона за здравето, защото има необходимост от такъв закон за мерките, които ще продължат да действат след отмяната на извънредното положение на 13 май с цел ограничаване на епидемията от коронавируса и за подпомагане на бизнеса, заетостта и гражданите. Подкрепяме и по принцип промените в чл. 61 и чл. 63 от Закона за здравето, с които се дават правомощия на министъра на здравеопазването за въвеждане на мерки за опазване на живота и здравето на хората на територията на цялата страна и в отделни населени места и области. По отношение на избраната техника имаме резерви, но се надяваме те да бъдат прецизирани между първо и второ четене, за което ние ще направим съответните предложения“, каза още той.

Законът трябва да бъде приет на второ четене и обнародван в Държавен вестник преди 13 май, което значи, че депутатите трябва да се съберат на второ извънредно заседание най-късно в началото на следващата седмица. Следващото заседание на парламента е във вторник от 13 часа, обяви председателят на НС Цвета Караянчева.

Работата на парламента се възстановява на 14 май.

Какви са опасностите, които крие този закон? Вижте мнението на адвокатите Александър Кашъмов и Петър Славов

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук