Архимадрит Васиан
Архимандрит Васиан/ Снимка: фейсбук

Преди дни (17 септември) Северна Македония изгони руския гражданин Васиан Змеев, който от години работи в София. Той се води „представител на Московския и цяла Русия патриарх при Българския патриарх и при Охридския Архиепископ”, съответно в София вече 5 години от 2018 г. и в Скопие от миналата 2022 г.

Две седмици преди изгонването на Змеев, македонският президент Пендаровски публично оповести, че службите за сигурност са му докладвали за постъпила информация от партньорските служби на съюзнически държави в НАТО, че членове на Св. Синод на Православната църква в С. Македония работят в полза на руските тайни служби като агенти под прикритието на длъжността и званието “митрополит”.

Какво означава това?

  1. Означава, че за шпионството са били информирани и нашите служби, нашите дипломати и вероятно и премиерът.
  2. Означава, че заслугата на ДАНС и родните спецслужби, за които харчим стотици милиони годишно, е нулева, както винаги досега е ставало с руския шпионаж у нас.
  3. Означава, че родната позиция е била да си затраем и ако мине номерът.
  4. Означава, че се е стигнало до дипломатически натиск, чийто белег е хвърлената оставка на ген. Атанасов от комисията на парламента за спецслужбите.

Ето, това е прозападното управление на България, разчекнало се между съюзниците ни в ЕС и НАТО и необявените му публично партньори в Кремъл.

Архимандрат Васиан завършва Московската духовна семинария и през 2002 г . (на 27 години) защитава научна степен кандидат на богословските науки с дисертация на тема „Св. Амфилохий Иконийски като църковен писател и богослов“.

Постриган е за монах на 2 април 1999 г., ръкоположен е за йеродякон на 22 май 1999 г. и за йеромонах на 5 декември 1999 г. От 2002 г. е преподавател по древни езици в Московската семинария. През 2004 г. е възведен в сан игумен. През 2015 г. с указ на патриарха Кирил е назначен за представител на Патриарха на Москва и цяла Русия в Белоруската екзархия с освобождаване от длъжност в Духовната академия.

На 1 февруари 2016 г. по време на литургията в храма „Христос Спасител“ в Москва Негово Светейшество патриарх Кирил го възведе в архимандритски сан.

През 2015 г. с указ на руския патриарх Кирил е назначен за представител на Патриарха на Москва и цяла Русия в Белоруската екзархия с освобождаване от длъжност в Духовната академия.

С решение на Светия Синод от 7 март 2018 г. е назначен за предстоятел на подворието на Руската православна църква в София (България). Това се случи веднага след посещението на руския патриарх у нас и срещата му с президента Румен Радев.

*** Българската Руска църква е била държавна, като през 1953 г. комунистическата власт я дарява на съветското посолство, а то я предоставя на Руската църква, та оттам идва названието й.

*** патриарх Кирил със светско име Владимир Гундяев и агентурно име „Михайлов“ е агент на КГБ, дорасъл до чин генерал. Той е започнал дейността си на разузнавач като дипломат – представител на Руската църква в Женева в Световния съвет на църквите.

По-интересни са факти от недуховната биография на архимандрат Васиан

Николай Валериевич Змеев е роден на 25 март 1975 г. През 2004-2015г е заместник-ректор по образователната работа на Московската академия на науките и спорта, която е завършил освен духовната.

*** Академията е възникнала през 1931 г. с решение на ЦК на КПСС и е разположена на огромна площ (114 декара) в бившето дворянско имение Телешов в село Малаховка и едноименното езеро до Москва. През 1933 г. се преобразува в техникум-интернат с удължено обучение за „спортни постижения“. Практически е била филиал на КГБ, а по-късно на „Смерш“ (сегашното ГРУ).

През януари 1935 г. техникумът вече официално е военизиран. От личния състав се формира боен батальон, въвежда се военно обучение и отличителни военни знаци за командния състав от преподаватели и студенти. Всички, вкл. и преподавателите са прехвърлени изцяло да живеят в създадения интернат. Стартира обучението по парашутизъм и бойни изкуства и др. такива специфични умения. И по времето на Втората световна война тя е подготвяла спецкадри с 2-годишен цикъл на обучение. След нея се възстановява 3-годишният цикъл.

През 1964 г. е прехвърлена в състава на някакъв спортен ВУЗ в … Смоленск (?!) – явно като прикритие. В по-нови години е преобразувана в самостоятелна структура. През 1955 г. центърът се превръща и в звено за обучение на олимпийските отбори на СССР.

Доскоро (2022 г.) ректор й беше Сергей Германович Сейранов , който наред с другите му длъжности е и президент на Руската федерация по таекуондо и е с черен колан – 7-ма степен.

*Текстът е публикуван във фейсбук профила на Григор Лилов. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук