Серджо Матарела
на снимката: Президентът на Италия Серджо Матарела

Италианският президент Серджо Матарела прави опит да посредничи между двете най-големи популистки партии в страната, за да бъдат избегнати нови дестабилизиращи избори.

Информацията е на британския вестник „Файненшъл таймс”.

Матарела, който предизвика кризата тази седмица, като отказа да назначи евроскептичен кандидат за финансов министър, предложен от Движението „Пет звезди“ и партията „Лига“, проведе снощи неофициални срещи с лидерите на двете политически сили.

Държавният глава не успя да постигне споразумение за съставяне на нова коалиция, но даде на двете партии още време за сключване на сделка.

Изданието посочва, че това е накарало бившият служител на Международния валутен фонд Карло Котарели, който получи мандат за съставяне на служебно правителство, да изчака с изпълнението на своите планове.

Американският вестник „Вашингтон поуст” коментира, че европейските лидери вече са си мислили, че са се освободили от за бъдещето на Европейския съюз, които ги тормозеха, след като Великобритания гласува за напускане на общността преди две години, но бързо развиващата се политическа криза в Италия дойде като „удар в корема”, подновявайки страховете от нова атака срещу единството.

Изданието припомня, че опасенията са започнали, след като Матарела отхвърли предложеният финансов министър, който преди беше казал, че приемането на еврото от Италия е „историческа грешка“.

Това изглежда провали коалиционна сделка между две популистки партии, опитващи се да съставят правителство след изборите през март.

Сега враждебната реакция към решението на Матарела може да доведе до обратното на това, което той целеше, когато заяви, че защитава Европа и италианската конституция.

Ако бъдат свикани нови избори, може да се очаква, че разгневените италианци ще окажат при гласуването още по-голяма подкрепа на същите политици, настроени против върхушката, които предложиха за министър евроскептичния кандидат.

Само че този път тези лидери може да превърнат битката с Брюксел в главен елемент от своята кампания, вземайки на прицел еврото и европейските правила, които строго ограничават начина, по който правителствата харчат парите си, коментира „Вашингтон пост“.
 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук