Китай премахва последните ограничения върху вноса на говеждо месо от Австралия и обяви плановете си за изработване на железопътен проект – контраст с нарастващата тенденция за търговски протекционизъм, пише „Ройтерс”.

Политиките бяха обвени по време на посещението на китайския премиер Ли Къцян в Австралия. Договореностите идват в момент, в който се наблюдава увеличаване напрежението между Австралия и дългогодишния й търговски партньор – САЩ.

„Вярвам, че е време Китай и Австралия да започнат нова ера на свободната търговия. Това означава, че трябва да разширим търговските отношения между двете държави”, каза пред журналисти Ли Къцян.

Австралия е една от държавите, която се опитва да спаси Транстихоокеанско споразумение за свободна търговия (в него участват САЩ, Канада, Австралия, Бруней, Виетнам, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур, Чили и Япония – бел. ред.), окуражавайки Китай и други азиатски страни да се присъединят към него, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да го напусне.

Ли Къцян, първият китайски премиер, който посещава Австралия от 11 години насам, заяви, че Китай ще приема вноса на охладено место от всички лицензирани износители. До момента само 11 австралийски търговци имаха правото да внасят говеждо в поднебесната империя.

Китай вече е най-големият търговски партньор на Австралия – двете държави подписаха широобхватно споразумение за търговия през 2015г.

Разширеният достъп дава на Австралия възможността да се възползва от решението на Китай, обявено по-рано тази седмица, да спре вноса на месо от Бразилия (най-големият износител на говеждо и пилешко месо в света), заради скандала с продажбата на развалени и заразени със салмонела меса.

„Австралийският износ ще помогне на Китай да се развива, защото нашите екологично чисти продукти ще подпомогнат хората и ще гарантират тяхната сигурност”, каза от своя страна министър-председателят на Австралия Малкълм Търнбул.

Двамата лидери присъстваха на церемония, на която Китайският национален строителен инженеринг колебливо се съгласи да построи ново пристанище и железопътна линия, които да обслужват бъдещата мина за желязна руда в западната част на страната.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук