Петков - Василев
На снимката: Асен Василев и Кирил Петков

Днес народните представители изслушаха доклада на безсмислено създадената временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства, свързани с подписването и прекратяването на меморандума за 1 млрд. долара с Gemcorp Holdings Limited и IP3 Corporation от правителството с министър-председател Кирил Петков.

Припомняме, че за председател на комисията беше избрана Десислава Трифонова  – бившият шеф на Българската агенция за инвестиции, която стана печално известна с това, че за времето си начело на агенцията не успя да привлече нито една чуждестранна инвестиция. Тя беше уволнена от поста си в първите дни на Кирил Петков като служебен министър на икономиката. След това Трифонова влезе в депутатските листи на ГЕРБ и дори стана депутат от партията. Колежката й Теменужка Петкова, под чието управление като министър на енергетиката изчезна пътната карта за развитието на газопреносната мрежа, която българското правителство подписа с „Газпром“ пък беше избрана за член.

Очевидно е, че ГЕРБ правят опит да получат реванш на терена на енергетиката, където претърпяха най-сериозните си управленски провали и са уязвими по десетки теми. Сред тях са гореспоменатото изчезване на пътната карта за развитието на газопреносната мрежа, забавянето на строежа на интерконектора с цели 12 години, и подпомагането на руския газов монопол в Европа, чрез изграждането на „Балкански поток“, за сметка на българския данъкоплатец.

Реално, от ГЕРБ се опитват да обвинят правителство, което управлява само 7 месеца, че уж са нанесли непоправими щети на страната.

Какъв е казусът с Gemcorp?

На 23 март 2022г. в присъствието на министър-председателя Кирил Петков, министърът на енергетиката Александър Николов подписа Меморандум за сътрудничество с Gemcorp Capital Management Ltd. и IP3 Corporation. Документът регламентира сътрудничеството между страните относно планирането и изпълнението на проекти за производство на чиста енергия, алтернативни и стратегически доставки на газ, сигурност на енергоснабдяването, чиста енергия, развитие на ядрената енергетика.

На 28 март в ефира на NOVA тогавашният вицепремиер Асен Василев каза:

„Gemcorp“ дойдоха при нас с представители на американското посолство“.

От американското посолство обаче, няколко дни по-късно, опровергаха не съвсем убедително тази информация:

„Нито един представител на правителството на САЩ не се е застъпвал за Gemcorp, пред който и да е бил член на българското правителство. Считаме, че твърденията за обратното са в резултат на недоразумение.“

След подписването на меморандума се появиха редица спекулации. Една от тях беше, че фирмите, с които е подписан меморандумът са свързани с руски олигарси. През месец юли правителството на Кирил Петков взе решение да прекрати спорния меморандум.

След като ГЕРБ спечелиха изборите, започнаха обвинения от тяхна страна, че меморандумът ощетява държавата и че той всъщност не е прекратен.

Пред Свободна Европа адв. Ивайло Дерменджиев обясни, че меморандумът е необвързващ, както става ясно още от заглавието му – “NON-BINDING MEMORANDUM OF UNDERSTANDING”, необвързващ меморандум за разбирателство.

„Документите с това име – меморандум за разбирателство, са необвързващи споразумения, от които не произтичат договорни отношения“, допълва той.

Относно обвиненията, че меморандумът е непрекратен – той е прекратен поне от 27 август. Решението на правителството за прекратяване е взето на 20 юли, в последните дни на правителството на Петков.  На 27 юли 2022 г министърът на енергетиката Александър Николов е изпратил писмо за прекратяване на меморандума по взаимно съгласие „до посочените в документа имейли“.

Проверка показа, че в меморандума пише, че всяка страна може да излезе веднага от споразумението, ако двете страни са съгласни, както и без съгласие, но с 30 дни предизвестие, при това без да има неустойки и последици за отказващия се.

Освен това и изпълнителният директор на компанията Gemcorp Атанас Бостанджиев заяви ясно в интервю пред bTV:

„Меморандумът за партньорство в енергетиката между „Gemcorp“ и държавата е прекратен още на 23 юли тази година и няма никакви основания да се търсят каквито и да е претенции от двете страни. Темата се експлоатира с цел политически дивиденти и затова още веднъж заявявам, че отношенията с правителството на страната са прекратени“, казва той.

Заключението от доклада: Сключен бил набързо

Докато е бил министър-председател, съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков скоростно е подписал меморандума за разбирателство с Gemcorp Holdings Limited и IP3 Corporation., без да възложи проверки на ДАНС за двете участващи в консорциума компании. Това е основното заключение от проверката на специално създадената парламентарна комисия за меморандума с Gemcorp.

Председателката на комисията Трифонова обвини, че от ПП са планирали да откраднат целия комплекс „Марица Изток“ и именно това намерение стои зад подписването на меморандума. „Длъжни сме да ви разобличим“, отсече тя към ПП от парламентарната трибуна.

Венко Сабрутев от „Продължаваме промяната“ (ПП) „поздрави“ Трифонова за последователните ѝ действия: „Като шеф на „Българска агенция по инвестиции“ тя не намери един лев за България и същото направи и в тази комисия – не намери един лев!“.

„Временната комисия проведе две заседания, в които се запознахме с детайли с подписания и прекратен вече меморандум. Изслушахме бившия министър на енергетиката, действащите министри на енергетиката и отбраната и директора на ДАНС. И за да се превърне в истински другарски съд от времето на соца, комисията реши да гласува изслушване на Кирил Петков, Асен Василев и Лена Бориславова. Само папата не повикахме и за да покаже цялостната си некомпетентност. Временната комисия водена от Десислава Трифонова изисква да изслуша действащи депутати по време на пленарно заседание“, каза Венко Сабрутев от ПП.

Кирил Петков  сравни сагата Gemkorp със стар виц

„Попитали радио „Реван“. Вярно ли е, че България са изнесли от Япония 500 компютъра. Има нещо вярно, отговорило радиото. Само че, не са били 500 компютъра, а са били 500 хил. Не били компютри, а компоти. Не били за Япония, а за Германия. Не били изнесени а били върнати.“

„Та и тук така колеги. И тук не е договор, а необвързващ меморандум,  не е за източване на средства, а за привличане на инвестиции, не е за 1 млрд. долара, та дори няма никаква сума посочена, не министър-председателят го е сключил, а е прекратен от МС, не е за нанасени щети на държавата, а напротив. Прекратен е от всички страни без никакви претенции за държавата“, обясни Петков.

Няма да казвам, че меморандума е базиран на грешни интерпетации и, че заблуждава българските граждани. Първата дума на първата страница е „необвързващ“. Целия документ е 9 страници, докато доклада за него са 175 стр. И часовете изхабено време на депутатие и министрите е изхабило и голям обществен ресурс“, коментира още по темата съпредседателят на „Промяната“

„В самият меморандум няма никъде 1 млрд. долара, нито дума свързана с валута и сума. Този документ не говори за взимане на средства от държавата, а с цел да се привлекат дългострочни инвеститори“, каза още той.

Във всеки случай случаят Gemcorp ще остане не съвсем изяснен за българската публика и ще слушаме противоречиви версии за него още много дълго време. Истината е, че не са извършвани никакви търговски действия или плащания към Gemcorp и няма никакви реални щети за България. Дори и този необвързващ меморандум да показва управленска несръчност, то трябва да акцентираме, че няма щети за българските граждани, за разлика от много други договори през последните 12 години, сключвани предимно с руски фирми които ощетиха и продължават да ощетяват държавата и данъкоплатците с милиарди.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук